Jak uzyskać status gminy uzdrowiskowej?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2009 14:06

Status gminy uzdrowiskowej pozwala na przyciąganie kuracjuszy i turystów. To także możliwość na pozyskanie dodatkowych dochodów - pobieranie opłaty lokalnej i rządowych dotacji. To jednak tylko jedna strona medalu...

Obecnie w Polsce jest 44 uzdrowisk statutowych i około 70 miejscowości o warunkach, które w przyszłości mają szansę uzyskać taki status, jeśli spełnią określone warunki. Gmina, której uda się uzyskać status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu.

Uzyskanie takiego statusu to ważny czynnik marketingowy przyciągający kuracjuszy i turystów. Jest równoznaczny z informacją, że jest tam czyste powietrze, surowce lecznicze w postaci wód leczniczych czy kopalin (np. borowina), w miarę dobra infrastruktura uzdrowiskowa (parki, zieleń itp.) i dobra opieka lekarska.

Uzdrowisko to jednak nie tylko przywileje. Wiążą się z nim także ograniczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Duża część infrastruktury musi być dostosowana do potrzeb związanych z lecznictwem. Związane są z tym także ograniczenia z zakresie budownictwa czy organizacji imprez masowych.

Więcej o przywilejach i obowiązkach gmin uzdrowiskowych, warunkach, dzięki którym gmina może uzyskać status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej w środowym (4 listopada) wydaniu Dziennika Gazeta Prawna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum