Jak podnieść efektywność energetyczną i zaoszczędzić miliony? Pomogą grupy zakupowe i wspólne przetargi...

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 01 września 2011 06:15

Co najmniej 14 proc. rocznie - taką obniżkę ceny energii elektrycznej mogą uzyskać mazowieckie szpitale dzięki wspólnym zakupom. Inicjatorem połączenia sił 16 szpitali w jednym przetargu jest samorząd województwa mazowieckiego.

Jak podnieść efektywność energetyczną i zaoszczędzić miliony? Pomogą grupy zakupowe i wspólne przetargi...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mazowieckie szpitale co roku ponoszą duże koszty związane z zakupem energii elektrycznej. Opłaty z tego tytułu stanowią istotną pozycję w budżetach placówek medycznych. A jak wiadomo, możliwości finansowe szpitali są mocno ograniczone. Pieniędzy brakuje też organom założycielskim tych placówek.

Samorząd szuka oszczędności
- Podatnicy z Mazowsza przekażą w tym roku innym województwom 628 mln zł w ramach tzw. janosikowego. Stanowi to 40 proc. tegorocznych dochodów podatkowych województwa - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Jesteśmy więc zmuszeni szukać oszczędności, ponieważ funduszy z budżetu nie wystarczy by zaspokoić wszystkie potrzeby podległych samorządowi instytucji. Chodzi jednak o takie oszczędności , które nie będą odbijać się na normalnej działalności tych ośrodków – dodaje wicemarszałek.

Jednym ze sposobów na ich pozyskanie jest utworzenie tzw. grupy zakupowej zrzeszającej kilka podmiotów, które wspólnie przygotowują się do skonsolidowanego zakupu.

Pierwszym projektem realizowanym w ten sposób ma być wspólny zakup prądu dla 16 szpitali, podległych Mazowieckiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.

Jak zapewnia nas Marcin Kierwiński, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na bieżącą działalność szpitali. - Liczymy, że oszczędności w tym zakresie będą co najmniej kilkunastoprocentowe.

Wybrani przez audyt
Organizatorem zakupu jest Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE), której udziałowcem jest samorząd województwa mazowieckiego. - Wybór 16 szpitali wchodzących do grupy zakupowej nie jest przypadkowy - informuje nas Bartosz Dubiński, prezes MAE.

- Agencja najpierw przeprowadziła audyt umów i faktur za energię elektryczną we wszystkich placówkach służby zdrowia, których organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego. Ostatecznie wyłoniono 16 placówek, charakteryzujących się największym zużyciem energii elektrycznej - wyjaśnia Dubiński.

Jak przyznaje prezes, ograniczona liczba wytypowanych szpitali wynikała również z faktu, że część placówek w związku z obowiązującymi je umowami handlowymi nie może w najbliższym czasie zmienić sprzedawcy energii.

- Oczywiście wraz z wygaśnięciem takich umów kolejne szpitale będą mogły później przystąpić do grupy. Założenie jest takie bowiem, by liczyła ona jak najwięcej podmiotów - podkreśla prezes.

Próbowali sami, ale...
Do grupy zakwalifikował się m.in. Szpital Dziecięcy im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Jak przyznaje w rozmowie z nami Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor szpitala,  placówka od 2009 roku podejmuje działania pozwalające na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

- O ile przez te dwa lata byliśmy w stanie osiągnąć pewne korzyści, to dotyczyły one jedynie opłat związanych z dystrybucją. Jako pojedynczy podmiot nie mieliśmy szans na zmniejszenie kosztów samego zakupu energii. Taką możliwość daje nam dopiero przystąpienie do wspólnego zakupu z innymi partnerami - wyjaśnia dyrektor.

Przetarg na za zakup prądu dla mazowieckich szpitali został właśnie ogłoszony. Oferty można składać do 10 października, zaś najpóźniej do końca marca 2012 roku mają być podpisane umowy dla wszystkich 16 szpitali.

Mazowsze chce być wzorem
Jak przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, samorząd planuje utworzenie także innych grup zakupowych w ramach służby zdrowia.

- Obecnie sprawdzamy, jakie są możliwości i ewentualne korzyści z stworzenia takiej wspólnej platformy zakupowej także dla zakupu leków, sprzętu medycznego oraz materiałów opatrunkowych. Sądzę, że wkrótce i na tym polu będziemy mogli mówić o konkretnych działaniach - przyznaje Strzałkowski.

Jak zaznacza wicemarszałek, racjonalizacja działalności placówek służby zdrowia nabiera szczególnego znaczenia wobec wchodzącej w życie ustawy o działalności leczniczej. Mazowsze zaś jest w tym zakresie liderem. To tu do tej pory przekształcono w spółki prawa handlowego najwięcej w kraju, bo aż 6 placówek.

- Dokładamy wszelkich starań, by one sprawnie funkcjonowały, czego przejawem jest tworzenie m.in. grup zakupowych - podkreśla.

Wspólne zakupy coraz popularniejsze
Idea tworzenia platformy zakupowej wzbudza zainteresowanie także i innych samorządów. Według wyliczeń Urzędu Marszałkowskiego w Opolu i tu wspólny przetarg na dostawę energii dla szpitali przyniósłby kilkanaście procent oszczędności.

Tutaj jednak ostatecznie inicjatywę w tym zakresie przejęła dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. To ona wzięła na swoje barki logistykę związaną z przygotowaniem i przeprowadzeniem przetargu. Placówka szacuje, że w ciągu roku zaoszczędzi w ten sposób około 200 tys zł.

Z kolei samorząd województwa wielkopolskiego już kilka miesięcy temu powołał spółkę, która ma pomóc szpitalom w hurtowych zakupach - m.in. leków i sprzętu medycznego. Podobna spółka celowa, zajmująca się głównie realizacją inwestycji w marszałkowskich placówkach, działa już w województwie kujawsko-pomorskim.

Wielkopolski samorząd szacuje, że w ciągu dwóch lat, aktywność spółki ma przynieść zasadnicze oszczędności w kosztach funkcjonowania 25 wojewódzkich szpitali i przychodni. To przełoży się na poprawę ich wyników finansowych bez pogarszania jakości świadczeń zdrowotnych i komfortu chorego.

Łączny budżet jednostek, których organem założycielskim jest samorząd województwa wielkopolskiego, wynosi ponad 1 mld zł. Kwoty zakupowe pochłaniają go w znaczącej części, szczególnie w przypadku onkologii, gdzie przekraczają 50 proc. budżetu. Marszałkowskie ZOZ-y wydają rocznie na zakup leków, sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, a także energii elektrycznej i cieplnej około 500 mln zł.

- Liczymy na duże zdolności negocjacyjne spółki, na pewno większe niż pojedynczego szpitala. Jeśli poprzez konsolidację uda się obniżyć koszty nawet o około 5 proc. uzyskamy oszczędności rzędu 29 mln zł. To duże pieniądze, które zostaną przecież do dyspozycji naszych lecznic - przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze