Jak płacić za procedury, żeby było sprawiedliwie?

Autor: DGP, RZ/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2017 12:05

Ustalenie stawek wycen procedur, które byłyby sprawiedliwe dla wszystkich placówek, jest niewykonalne - stawia tezę Dziennik Gazeta Prawna. Koszty nawet tego samego zabiegu mogą się znacząco różnić.

Próba uporządkowania wycen budzi wiele emocji. Fot. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Dla części szpitali, zwłaszcza wysokospecjalistycznych, nowe propozycje stawek rozważanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji za usługi medyczne są niższe niż koszty ich wykonania.

Czy to oznacza, że lepiej zamrozić obecne wyceny? - stawia pytanie DGP. I odpowiada: Zdecydowanie nie.

Nawet gdy powód schorzenia jest ten sam, koszty leczenia mogą znacząco się różnić ze względu na wiek chorego, przebieg i stadium choroby, inne dolegliwości (np. cukrzyca, choroby serca), kwalifikacje kadry, sprzęt, koszty utrzymania szpitala.

Za wiele świadczeń Narodowy Fundusz Zdrowia płaci poniżej kosztów, co powoduje wzrost zadłużenia placówek zdrowotnych. Za inne świadczenia stawki były do tej pory zbyt wysokie, a to z kolei stymulowało powstawanie kolejnych prywatnych i publicznych oddziałów i klinik.

Próba uporządkowania tego systemu budzi wiele emocji, a zapowiadane obniżenie stawek rodzi sprzeciw nie tylko właścicieli prywatnych placówek. Dotąd wielodziałowe szpitale publiczne jako narzędzie osiągnięcie równowagi stosowały przenoszenie nadwyżek finansowych np. z oddziału kardiologii interwencyjnej do izby przyjęć - przypomina DGP. Po wprowadzeniu nowych wycen taka możliwość już nie zaistnieje.

Jak wynika z informacji zawartych na stronach AOTMiT, Agencja w 2017 r. przedstawiła do konsultacji projekty taryf dotyczące: wybranych świadczeń szpitalnych z zakresu transplantologii, okulistyki i chorób naczyń; pobrania nerki od żywego dawcy i leczenia dorosłych chorych ze śpiączką; przeszczepiania komórek przytarczyc.

W 2016 r. AOTMiT przedstawiał projekty taryf dotyczące min. wybranych świadczeń z zakresu kardiologii zachowawczej, dializy otrzewnowej, badań rezonansu magnetycznego i badania tomografii komputerowej, świadczeń pielęgnacyjnych w opiece długoterminowej.

Więcej:serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum