Jak możemy sprawdzić, ile kosztuje nasze leczenie?

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2019 13:31

Każdy ubezpieczony od niedawna ma możliwość sprawdzenia - po przez tzw. profil zaufany - ile NFZ wydaje na jego leczenie. Profil można założyć bez wychodzenia z domu.

Jak możemy sprawdzić, ile kosztuje nasze leczenie?
Fot. PTWP

Każdy ubezpieczony od niedawna ma możliwość sprawdzenia - po przez tzw. profil zaufany - ile NFZ wydaje na jego leczenie. Profil można założyć bez wychodzenia z domu, wystarczy mieć konto internetowe w banku (szczegółowe informacje na https://pz.gov.pl.)

Sprawdzić, ile kosztowało nasze leczenie, możemy też logując się na nasze konto w Internetowym Koncie Pacjenta lub w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, jeśli mamy tu konto (otwieramy je w oddziale NFZ). Ubezpieczony może otrzymać w siedzibie NFZ tzw. historię leczenia - wydruk informacyjny z podaniem kwot wydanych na jego leczenie.

A oto koszty przykładowych zabiegów: zabiegi otolaryngologiczne w zakresie chirurgii jednego dnia - 1.324 zł, artroskopowa rekonstrukcja z użyciem implantów mocujących (chirurgia jednego dnia) - 3.089 zł, wymiana stawu biodrowego - 12. 461 zł, 21-dniowy pobyt na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej - 4.620 zł, zabiegi na soczewce oka - zespół chirurgii jednego dnia - 1.405 zł, operacje ręki - chirurgia jednego dnia - 1.089 zł.

Jak podaje NFZ, przy przeciętnej miesięcznej składce zdrowotnej wynoszącej 300 -400 zł, aby sfinansować z własnych wpłat np. leczenie tętniaka mózgu, trzeba by gromadzić te składki przez prawie 10 lat, nie wydając w tym czasie na inne potrzeby medyczne. Skomplikowana operacja wątroby z pobytem w szpitalu to cztery - pięć lat wpływów z przeciętnej składki.

Więcej: expressilustrowany.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum