×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak długo ważna jest e-recepta? NFZ wyjaśnia

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia20 stycznia 2020 14:27

Przypominamy, że co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Jeśli e-recepta ma być ważna przez rok, lekarz musi to zaznaczyć - informuje NFZ.

Jak długo ważna jest e-recepta? NFZ wyjaśnia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundusz przypomina, że e-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności I tak:
najmniej czasu mamy na wykupienie antybiotyku - tylko 7 dni. Z kolei e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. Po ich upływie już ich nie zrealizujemy.

"Możesz taką e-receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe. Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od ...”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz - od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty" - czytamy w komunikacie NFZ. 

E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków.
 Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni - zobaczymy na niej „datę realizacji do” określonego dnia.

Jeśli e-recepta ważna jest przez rok, i tak należy wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobimy to po 30 dniach, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie się zgłosi chory,  farmaceuta już nie będzie zmniejszał ilości leku. Jednorazowo można wykupić zapas leków na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leków na 365 dni.

Jeżeli lekarz wystawił e-receptę na 365 dni, należy się upewnić, że wypisał na niej, jak dawkować lek. Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni trzeba zrealizować w ciągu 30 dni. Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujemy „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze