Jacyna: szpitale będą likwidowane, ale to proces wieloletni

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2016 10:01

Pieniądze są rozdzielane na zbyt dużą liczbę podmiotów, rozdziela się również kadrę, której i tak brakuje na rynku - mówi w wywiadzie dla ”Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Jacyna, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Fot. PTWP

Jacyna przypomina, że do tej pory budżet NFZ jest dzielony na województwa według liczby mieszkańców. Niewielki wpływ na to ma wiek mieszkańców czy epidemiologia. Docelowo to wojewoda, na podstawie map potrzeb zdrowotnych, będzie decydował czy w danym województwie powinien powstać kolejny szpital lub czy zakontraktować kolejny TK czy rezonans.

Na pytanie o zamykanie szpitali i oddziałów odpowiada, że nie da się danego szpitala zamknąć od razu, choćby wynikało to z map.

To musi być proces wieloletni - podkreśla Jacyna. Zaznacza, że są zakresy, które trzeba będzie ograniczyć, w przypadku których nie ma zasadności utrzymywania ich w wielu szpitalach. Tłumaczy, że zmienił się charakter leczenia i pacjent w wielu przypadkach może być leczony w trybie ambulatoryjnym. Z drugiej strony brakuje łóżek internistycznych - to również efekt wspomnianej wcześniej wyceny.

Nie będzie odstępstw dla szpitali położniczych (niektóre przyjmują poród raz na tydzień). Likwidacja położnictwa może wywołać spore protesty - przewiduje Jacyna, ale dodaje, że nie możemy płacić więcej za to, że w danej placówce rodzi się za mało dzieci.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum