Jacek Paszkiewicz: na więcej środków nie ma co liczyć

Autor: Radio Katowice, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 października 2009 17:43

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zapowiedział, że nie będzie dodatkowych pieniędzy dla Śląska ani innych regionów na leczenie. Prezes prognozuje, że sytuacja w roku 2010 nie będzie dobra i ma być podobna do tej z roku bieżącego.

Śląsk w przyszłym roku otrzyma ponad 6,5 miliarda złotych na usługi medyczne. Już wiadomo, że tych pieniedzy będzie za mało. Zdaniem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka musi się zmienić podział pieniędzy z NFZ na regiony. Wojewoda zaznaczył, że tak ma się już stać w przyszłym roku.

Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia w nowy rok wejdzie z kilkusetmilionową dziurą budżetową. W tym roku na zapłatę za nadwykonania zabraknie około 370 milionów złotych. Niektóre oddziały szpitalne już ograniczają przyjęcia pacjentów. Fatalna sytuacja finansowa śląskich szpitali sprawiła, ze związkowcy rozpoczęli akcję protestacyjną. Grożą strajkiem, jeżeli z centrali do Katowic nie napłyną dodatkowe środki – podało Radio Katowice.

Nie lepiej wygląda sytuacja np. na Podkarpaciu. Jak pisze Gazeta Wyborcza, co prawda jeszcze prawie 50 mln zł dostanie podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na refundację leków i podstawową opiekę zdrowotną, ale są to ostatnie pieniądze na jakie może liczyć ten region do końca 2009 roku. Ani złotówka z tej kwoty nie trafi do szpitali, które za dziewięć miesięcy bieżącego roku mają nadwykonania na kwotę ponad 100 mln zł. Wszystkie nadwykonania zgłoszone do podkarpackiego oddziału NFZ-etu mają wartość ponad 150 mln zł.  

W sierpniu na Podkarpacie trafiło blisko 95 mln zł. Z kwoty 46 mln zł przeznaczonej na leczenie szpitalne 10 mln przypadło na terapeutyczne programy lekowe i 2 mln 700 tys. na świadczenia odrębnie kontraktowane – dializy.

Dlaczego kolejne, niemałe pieniądze znów zostaną przeznaczone na refundację leków i podstawową opiekę zdrowotną?

– W 2009 r. obserwujemy gwałtowny wzrost wydatków na refundację leków. Te wydatki rosną od kilku lat, ale tylko w tym roku refundacja za osiem miesięcy jest większa o blisko 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego – wyjaśnia Katarzyna Kowalewska, zastępczyni dyrektora ds. finansowych w podkarpackim oddziale NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum