Jacek Krajewski: ogólne propozycje dot. opieki onkologicznej - obiecujące

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2014 20:26

Przedstawione przez ministra zdrowia zasady opieki koordynowanej, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne, są obiecujące. Z kolei szybki dostęp do diagnostyki, do specjalistów, był postulowany już od wielu lat - ocenił prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

Odniósł się w ten sposób do przedstawionych w piątek, 21 marca, przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza założeń tzw. pakietu kolejkowego. Propozycje mają ułatwić i skrócić dostęp m.in. do lekarzy specjalistów i leczenia dla chorych na raka.

- Przedstawione przez ministra zdrowia ogólne zasady opieki koordynowanej, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne, są obiecujące. Zwłaszcza, że mówi się o finansowaniu i koordynacji procesu leczenia, a rzecz dotyczy pacjentów, którzy są najbardziej poszkodowani, najbardziej zagubienie w systemie - powiedział Krajewski PAP.

- Trochę jednak namieszał Arłukowicz decydując, że koordynatorem takiej opieki może być każdy, np. pielęgniarka czy specjalista ds. zdrowia publicznego - ocenił.

Jego zdaniem koordynatorem powinien być lekarz rodzinny, który - znając pacjenta - czuwałby nad całym procesem terapeutycznym, natomiast specjaliści byliby konsultantami: - Pielęgniarka czy inna osoba zamiast lekarza rodzinnego w roli koordynatora w przypadku chorych onkologicznie to jakieś nieporozumienie - dodał.

Podkreślił, że dobrym znakiem jest to, że minister mówi też o dodatkowym finansowaniu lekarzy, którzy będą się zajmować chorym onkologicznie.

Zdaniem Krajewskiego dobrą rzeczą jest to, że opieka koordynowana wprowadzana jest akurat w onkologii, bo "to jest w tej chwili miejsce zapalne". - Tego typu opieka, gdzie pacjent jest prowadzony przez lekarza rodzinnego: u niego rozpoczyna leczenie i do niego wraca, jest dobrym pomysłem i mam nadzieję, że zostanie wprowadzony także w innych niż onkologia dziedzinach - ocenił.

Według prezesa PZ, szybka ścieżka, czyli szybki dostęp do diagnostyki, do specjalistów, była postulowana przez środowisko lekarskie już od wielu lat. - Po to są specjaliści, którzy aktualizują wiedzę w danej dziedzinie znacznie częściej niż lekarz rodzinny, by konsultować pacjentów. Oni nie mają leczyć, bo od tego jest lekarz rodzinny, specjaliści mają konsultować, korygować - powiedział.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum