Izba Polmed: będą większe możliwości zatrudnienia personelu w sklepach medycznych

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2019 09:15

Osoba, która uzyska specjalną kwalifikację będzie mogła prowadzić sprzedaż w sklepie medycznym. Do tej pory obowiązki te mogły wykonywać jedynie osoby posiadające wykształcenie medyczne. W praktyce często oznaczało to trudności w znalezieniu pracownika - informuje w komunikacie prasowym Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed.

Izba Polmed: będą większe możliwości zatrudnienia personelu w sklepach medycznych
Zdzisław Sabiłło, dyrektor generalny Izby Polmed; FOT. Materiały prasowe

Na wniosek OIGWM Polmed minister zdrowia włączył do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) nową kwalifikację rynkową „Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie”. Inicjatywa ta zwiększy możliwości zatrudnienia wykwalifikowanego personelu w sklepach medycznych.

„Na przestrzeni ostatnich lat Izba Polmed (...) wielokrotnie alarmowała, że obecny kształt przepisów znacząco utrudnia znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i wymaganiach finansowych. Długofalowa edukacja Izby Polmed w tym zakresie, skierowana do administracji rządowej, doczekała się pozytywnego finału i już niedługo sytuacja sklepów medycznych zmieni się. Nowe przepisy wpłyną także pozytywnie na krajowy rynek pracy” - czytamy w komunikacie Izby.

Sklepy medyczne potrzebują wykwalifikowanych pracowników, którzy w odpowiedni sposób zajmą się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, poprzez dobór właściwego do ich stanu zdrowia sprzętu medycznego.

- Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na dialog z branżą i odpowiada na jej potrzeby. Stworzenie nowej kwalifikacji otwiera możliwości dla młodych osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z branżą wyrobów medycznych. Starzejące się polskie społeczeństwo sprawia, że branża systematycznie się rozwija. Nie ulega wątpliwości, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze wyrobów medycznych będzie rosło - mówi Zdzisław Sabiłło, dyrektor generalny Izby Polmed.

Szczegóły dotyczące efektów kształcenia czy zasobów wiedzy jakich wymaga się od posiadaczy kwalifikacji zawarte są w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej „Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji:
http://monitorpolski.gov.pl/mp/2018/1269/1

W celu finalizacji procesu wprowadzania nowej kwalifikacji konieczna jest aktualizacja Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum