Istnieje granica dla resterylizacji narzędzi medycznych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2019 19:47

Należy myśleć o bezpieczeństwie pacjenta i konsekwencjach jakie może nieść zastosowanie zużytego narzędzia, nawet po resterylizacji. Dlatego, pomimo kosztów, należy je wycofywać z użytku - mówi Dorota Kudzia-Karwowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej.

Istnieje granica dla resterylizacji narzędzi medycznych
Dorota Kudzia-Karwowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej. Fot. PTWP

Narzędzia chirurgiczne, wyroby medyczne po użytkowaniu są poddawane procesowi dekontaminacji w centralnej sterylizatorni szpitala zabiegowego. Ten proces przywraca im sterylność, co jest niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa pacjenta.

- Sterylizacja oznacza, że ryzyko przeniesienia zakażeń krwiopochodnych jest minimalizowane. Są jednak punkty krytyczne takiego procesu, które w znaczący sposób wpływają na jego jakość i decydują o tym czy narzędzia są sterylne i bezpieczne dla pacjenta - zaznacza Dorota Kudzia-Karwowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, kierownik centralnej sterylizatorni w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego SUM w Katowicach.

Jak tłumaczy Dorota Kudzia-Karwowska, jakość sterylizacji zależy m.in. od tego czy narzędzia chirurgiczne są prawidłowo skonstruowane, czy nie mają uszkodzeń mechanicznych, bądź śladów korozji. Jeśli takie nieprawidłowości występują, sterylizacja staje się nieskuteczna.

- Jeśli pracownik centralnej sterylizatorni, który posiada odpowiednie kwalifikacje, stwierdza że narzędzie nie nadaje się do ponownej sterylizacji, wówczas jego obowiązkiem jest odłożenie takiego narzędzia. Poinformowanie bloku operacyjnego, że to narzędzie zostało usunięte z zestawu, ponieważ stanowi zagrożenie dla pacjenta, jak również może stanowić zagrożenie dla pracownika szpitala - podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej.

Jej zdaniem, tego rodzaju selekcja narzędzi jest trudnym zadaniem dla centralnych sterylizatorni, gdyż należy pamiętać, że narzędzia chirurgiczne są kosztowne i zastąpienie zużytych nowymi oznacza spory wydatek dla szpitala. - Jednak w takim wypadku powinniśmy przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie pacjenta i o konsekwencjach, jakie może nieść za sobą zastosowani takiego narzędzia - podkreśla Dorota Kudzia-Karwowska.

Wypowiedź zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum