Interpelacja w sprawie podwyżek. MZ: jeszcze w tym roku zmiany taryf w internie, SOR i izbach przyjęć

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm05 września 2022 11:30

Do szpitali powiatowych trafią dodatkowe środki, łącznie 350 mln zł. Równolegle Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji kończy prace nad zmianą taryf w ważnych zakresach świadczeń dla szpitali powiatowych - odpowiedział na interpelację poselską w sprawie rekompensaty finansowej dla powiatowych szpitali wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Interpelacja w sprawie podwyżek. MZ: jeszcze w tym roku zmiany taryf w internie, SOR i izbach przyjęć
Posłowie dopytują o sytuację finansową szpitali. Wzrost wycen z trudnością pokrywa koszty podwyżek wynagrodzeń Fot. Shuttertock
  • Szpitale mają kłopot ze sfinansowaniem wprowadzonych od lipca br. podwyżek dla personelu. Problemom placówek poświęcona była już konferencja Związku Powiatów Polski 
  • O tym, że rząd nie zapewnił wystarczających środków na pokrycie wzrostu wynagrodzeń alarmują także posłowie 
  • - Wzrost wycen z trudnością pokrywa koszty podwyżek wynagrodzeń, które dyrektorzy szpitali muszą przyznać pracownikom (...) Już teraz wielu grozi utrata płynności finansowej - zwróciła uwagę w interpelacji do ministra zdrowia Urszula Pasławska
  • W odpowiedzi wiceszef resortu Maciej Miłkowski przypomniał, że do szpitali powiatowych trafią dodatkowe środki. Łącznie 350 mln zł
  • Przypomniał także, że na ukończeniu są prace nad zmianą taryf w ważnych zakresach świadczeń. - Jeszcze w tym roku AOTMiT wprowadzi zmiany taryf w internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej - tłumaczył

Podwyżki w ochronie zdrowia. "Szpitalom grozi utrata płynności finansowej"

Od lipca tego roku obowiązują nowe minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Z ankiety Związku Powiatów Polskich (ZPP), którą wypełnili zarządzający 195 szpitalami, będącymi własnością samorządów wynika, że ponad 140 z nich nie jest w stanie sfinansować wprowadzonej ustawowo siatki płac.

Jak alarmują samorządowcy, jeśli nic się nie zmieni, najdalej w październiku i listopadzie placówki zaczną mieć problemy z płynnością finansową. 

W przesłanej do ministerstwa interpelacji posłanka Urszula Pasławska wylicza, że od 2015 do 2019 roku dług polskich szpitali podwoił się, z 10 mld do ok. 20 mld zł. Dyrekcje placówek do tego muszą zmagać się z lawinowym wzrostem cen gazu, prądu, leków i środków medycznych.

- Ceny tlenu wzrosły o 63 proc, ceny energii nawet o 131 proc. - wymienia Pasławska. 

Przypomina także, że Ministerstwo Zdrowia na podstawie rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji niedawno podniosło wyceny procedur szpitalnych.

- Rzecz w tym, że wzrost wycen z trudnością pokrywa koszty podwyżek wynagrodzeń, które dyrektorzy szpitali muszą przyznać pracownikom na mocy obowiązującej od 1 lipca nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu zasadniczym w służbie zdrowia. Na opłacenie kosztów prądu i energii cieplnej pieniędzy już nie wystarcza - alarmuje. 

Jak zwraca uwagę, w najgorszej sytuacji znalazły się niewielkie szpitale powiatowe.

- Już teraz wielu z nich grozi utrata płynności finansowej. W przyszłym roku niektóre będą zagrożone zamknięciem, co dodatkowo pogorszy dostęp mieszkańców mniejszych miejscowości do leczenia - obawia się. 

Dlatego dopytuje, czy szpitale powiatowe, którym grozi utrata płynności finansowej, otrzymają rekompensatę finansową od Ministerstwa Zdrowia.

Minister Miłkowski: jeszcze w tym roku zmiany taryf w internie, SOR i izbach przyjęć

W odpowiedzi wiceszef resortu zdrowia Maciej Miłkowski przypomniał, że do szpitali powiatowych trafią dodatkowe środki.

- Zgodnie z informacją Narodowego Funduszu Zdrowia, łącznie nawet 350 mln zł. To efekt podniesienia ryczałtu i dodatkowej, jakościowej korekty ryczałtu dla placówek I i II poziomu sieci szpitali, czyli głównie jednostek powiatowych - podkreśla wiceminister. 

Poinformował także, że na ukończeniu są prace nad zmianą taryf w ważnych zakresach świadczeń.

- Jeszcze w tym roku AOTMiT wprowadzi zmiany taryf w internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, a także finalizowane są równolegle prace nad nowymi taryfami w neonatologii. NFZ jest otwarty również na zwiększanie wartości kontraktów dla szpitali, które wykonają więcej świadczeń dla pacjentów oraz na zmianę umów, gdy szpital zdecyduje się na zmianę profilu swojej działalności - tłumaczy.

Podkreślił, że MZ wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia i AOTMiT "prowadzi dalsze analizy związane z wejściem w życie ustawy oraz
sygnalizowanymi przez podmioty problemami, na podstawie których podejmowane będą dalsze decyzje."

Jak przypomniał również, wybrany przez ministerstwo wariant rekomendacji AOTMiT w sprawie wzrostu poziomu finansowania świadczeń wiąże się ze wzrostem wydatków płatnika o 18,5 mld zł w okresie 12 miesięcy od chwili wejścia w życie ustawy o wynagrodzeniach. 

- W wariancie uwzględniono dodatkowo środki na wzrost wynagrodzeń dla pracowników kontraktowych i personelu pomocniczego oraz administracyjnego, a zaproponowana w nim wyższa wycena świadczeń, obejmowała również zwiększone koszty działalności placówek medycznych, co oznacza, że Minister Zdrowia zdecydował o wprowadzeniu w życie wariantu rekomendacji, korzystniejszego dla placówek medycznych i personelu - zaznacza Miłkowski. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum