×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Instytut Onkologii w Gliwicach chce samodzielności. Temat powraca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 stycznia 2016 20:36

Za wyodrębnieniem z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie jego gliwickiego oddziału jako Śląskiego Instytutu Onkologii opowiedział się w poniedziałek (18 stycznia) marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Posłanka PiS Barbara Dziuk widzi potrzebę dialogu w tej sprawie.

Instytut Onkologii w Gliwicach chce samodzielności. Temat powraca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przy instytucie w ub. tygodniu powstało Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii, na czele którego stanęła posłanka PiS, członkini sejmowej komisji zdrowia Barbara Dziuk. Zarówno ona, jak i marszałek opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez gliwicki szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów. Obecnie, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju.

- Nie możemy tolerować sytuacji, w której gliwicki oddział Centrum Onkologii jest ofiarą własnej gospodarności i zmuszony jest przekazywać wypracowane nadwyżki finansowe do ośrodków w Warszawie czy Krakowie, gdyż cierpią na tym pacjenci. Niezależny Śląski Instytut Onkologii będzie w moim odczuciu mógł lepiej dysponować tymi środkami - przekonywał w poniedziałek marszałek woj. śląskiego.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego apelował do radnych o poparcie tej inicjatywy. Zwrócił się w tej sprawie też do parlamentarzystów. Jak poinformował, dotychczas gliwickie Centrum Onkologii przekazało placówkom w Warszawie i Krakowie ok. 82,6 mln zł.

-Dla porównania - na wszystkie działania związane ze zdrowiem w tegorocznym budżecie województwa śląskiego zapisano kwotę 74 mln zł. To jednak nie koniec ewentualnych strat, gdyż w październiku minionego roku zażądano kolejnych 65 mln zł.

- Biorąc pod uwagę ambitne plany gliwickiego oddziału Centrum Onkologii, związane z wdrożeniem opiewającego na 223 mln zł rozwoju instytutu poprzez m.in. zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację placówki, remont bloku operacyjnego i budowę nowej sali operacyjnej, tak duża strata wypracowanych zysków może te plany uniemożliwić - argumentował marszałek.

Twórcy powołanego właśnie stowarzyszenia zapowiadają podejmowanie działań zmierzających do utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii z siedzibą w Gliwicach jako wielospecjalistycznego ośrodka onkologicznego, efektywnie działającego na terenie konurbacji śląskiej, a także mającego dominującą pozycję na terenie południowej Polski.

Prezes stowarzyszenia, posłanka Dziuk podkreśliła, że współpracuje z gliwickim szpitalem od kilkunastu lat. - Ten ośrodek jest liderem dla Śląska i całej Polski, leczą się w nim pacjenci z całego kraju. Zawsze był dobrze zarządzany. Decyzje w sprawie wypracowanych przez placówkę pieniędzy powinny być podejmowane wspólnie, a nie z zaskoczenia i z lekceważeniem argumentów strony śląskiej - powiedziała

Zapewniła, że rozmawiała już w tej sprawie z innymi posłami zasiadającymi w sejmowej komisji zdrowia. - Trzeba usiąść do stołu i szukać rozwiązań, potrzebny jest dialog. Tylko poprzez dialog uda się rozwiązać problem - dodała Dziuk.

Do chwili nadania depeszy PAP nie otrzymała odpowiedzi na pytania w sprawie wyodrębnienia Śląskiego Instytutu Onkologii, skierowane w poniedziałek rano do Ministerstwa Zdrowia.

W poprzedniej kadencji parlamentu w resorcie zdrowia toczyły się prace nad projektami dotyczącymi połączenia Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii oraz oddzielenia gliwickiego oddziału CO.

Kwestia obu planowanych zmian budziła kontrowersje w środowisku lekarzy i pacjentów. Ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii odwołany został prof. Krzysztof Warzocha; z funkcji szefa oddziału w Gliwicach zrezygnował prof. Bogusław Maciejewski. Po wyborach prace zostały zawieszone.

W ocenie pomysłodawców powołania Śląskiego Instytutu Onkologii, korzyści takiego rozwiązania to m.in.: racjonalne dysponowanie pieniędzmi, pogłębienie prowadzonych w Gliwicach badań i rozbudowa Wojewódzkiego Rejestru Nowotworów. Wskazywano też, że uniezależnienie od Centrum Onkologii w Warszawie da możliwość swobodnej sprzedaży produkowanego w Gliwicach radiofarmaceutyku FDG oraz zacieśnienie współpracy z ośrodkami za granicą i w kraju.

Centrum Onkologii zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze