Instrument pomocowy dla ponad 250 podmiotów leczniczych. ZPP pisze do wiceministra

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia14 grudnia 2022 11:44

Jak podaje Związek Powiatów Polskich, z danych otrzymanych z NFZ wynika, że ponad 250 podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej może mieć problem z wykonaniem ryczałtu na poziomie 98 proc.

Instrument pomocowy dla ponad 250 podmiotów leczniczych. ZPP pisze do wiceministra
Związek Powiatów Polskich pisze do wiceministra ws. podmiotów leczniczych, które mogą mieć problem z wykonaniem ryczałtu na poziomie 98 proc. Fot. PAP/Art Service 2
  • Związek Powiatów Polskich pisze do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego 
  • Tematem dane z NFZ, które wskazują, że ponad 250 podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej może mieć problem z wykonaniem ryczałtu na poziomie 98 proc.
  • Związek proponuje, aby dla szpitali, które nie wykonały w 2022 r. ryczałtu na poziomie 98 proc., wprowadzić instrument pomocowy

ZPP: podmioty lecznice potrzebują instrumentu pomocowego

Jak podkreślają w liście do ministra zdrowia przedstawiciele powiatów "są to szpitale, dla których podmiotem tworzącym bądź właścicielskim są różne podmioty, nie tylko te zależne od władz powiatów. Co istotne, zdecydowana większość z tych szpitali nie miała problemów z wykonaniem ryczałtu w 2019 r. tj. ostatnim rokiem przed wybuchem pandemii SARS-CoV-2".

Jak wskazuje ZPP "Rok 2022 r. jest rokiem specyficznym. Większość szpitali publicznych w I kwartale 2022 r. była zaangażowana w walkę z pandemią. Dla wielu szpitali odtworzenie zasobów kadrowych i organizacyjnych na oddziałach na których łóżka były przekształcane na tzw. „łóżka covidowe” nie było możliwe z dnia na dzień. Główną przyczyną był przede wszystkim odpływ kadr do innych podmiotów. Również część pacjentów pomimo uwolnienia zasobów ochrony zdrowia, w obawie przed zakażeniem, decydowała się na odłożenie decyzji o leczeniu. Z drugiej strony wykonanie umowy w 2022 r. będzie miało wprost wpływ na sytuację finansową szpitali zakalikowanych do sieci w okresie od stycznia 2023 r. do czerwca 2027 r. Zmniejszenie wartości umowy ryczałtowej tylko o 10 proc. w większości szpitali, których ten problem dotknie oznacza być albo nie być dla takiej placówki". 

Związek Powiatów Polskich proponuje, aby dla szpitali, które nie wykonały w 2022 r. ryczałtu na poziomie 98 proc. wprowadzić instrument pomocowy:

1. gwarantujący utrzymanie wielkości umowy ryczałtowej na dotychczasowym poziomie,

2. zobowiązujący szpitale, które zdecydują się na skorzystanie z tego instrumentu do odrobienia niewykonanej części ryczałtu proporcjonalnie w okresie kolejnych czterech lat (dla przykładu – w przypadku podmiotu, który miał wykonanie ryczałtu w 2022 r. na poziomie 78% oznaczałoby to konieczność wykonania ryczałtu w wysokości dodatkowo 5% w każdym kolejnym – średnio 0,41% w każdym miesiącu).

Związek dodaje, że "w celu zdyscyplinowania podmiotów leczniczych, w przypadku „nieodrobienia” przypadającej na dany rok części, umowa takiego szpitala w kolejnym roku podlegałaby proporcjonalnemu obniżeniu". 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum