Inowrocław: związkowcy żądali zwolnienia dyrektora sanatorium

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 17:57

Prawie 200 związkowców, pikietujących w poniedziałek (24 lutego) przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, domagało się odwołania dyrektora Sanatorium Uzdrowiskowego "Przy Tężni" w Inowrocławiu. Protestujący zarzucali szefowi placówki łamanie praw pracowniczych i związkowych.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, któremu podlega sanatorium, zapowiedział, że nie zwolni dyrektora placówki Adama Skowrońskiego, którego dobrze ocenia, jako menadżera. 

Związkowcy zarzucali dyrektorowi łamanie praw pracowniczych, stosowanie mobbingu i nakłanianie do wypisania się ze związków zawodowych. Pracownicy w ankiecie przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy skarżyli się m.in. na krytykę, ośmieszanie i agresję słowną.

- Musieliśmy się tutaj spotkać, ponieważ zabrakło dialogu, zabrakło rozmowy, zabrakło dobrej woli, żeby zrealizować proste, zwyczajne postulaty Solidarności, które mówią, że związkowców, a przede wszystkim pracowników należy szanować. Ich godność jest najważniejsza, zyski są w drugiej kolejności - powiedział w czasie protestu przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", Jacek Żurawski. 

Zdaniem marszałka Całbeckiego, po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski i Państwową Inspekcję Pracy nie ma podstaw do zwolnienia dyrektora sanatorium. 

- Jego zwolnienie odbyłoby się z dużą krzywdą dla samej firmy. Liczba inwestycji, przeprowadzona restrukturyzacja, reorganizacja, poprawa usług świadczy najlepiej o zdolnościach dyrektora do zarządzania firmą - powiedział marszałek Całbecki. 

Do inowrocławskiego sanatorium ma zostać skierowany mediator, który ma pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i w relacjach związkowców z dyrekcją. Według szefa Solidarności w sanatorium, Dariusza Wabiszewskiego mediator mógłby pomóc jeszcze dwa lata temu, ale obecnie sytuacja w placówce tak nabrzmiała, że konieczne jest odwołanie dyrektora.

Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" prowadzi specjalistyczne leczenie schorzeń kardiologicznych i dróg oddechowych, ortopedycznych i neurologicznych oraz onkologicznych. Według informacji Urzędu Marszałkowskiego w ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój sanatorium. Placówka wzbogaciła się o Willę Solinka, basen solankowy i ogród zimowy, a także pijalnię wód. W 2013 r. zysk netto wyniósł 1,4 mln zł przy przychodach 11,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum