Inowrocław: szpital z 25 milionowym długiem, mieszkańcy zapłacą?

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2016 10:15

Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu boryka się z coraz większymi problemami finansowymi. Na swoim koncie ma już 25 mln złotych zadłużenia. W starostwie odbyło się spotkanie z samorządowcami. Radzili, jak uzdrowić szpital.

Inowrocław: szpital z 25 milionowym długiem, mieszkańcy zapłacą?
Inowrocław: szpital z 25 milionowym długiem, mieszkańcy zapłacą? Fot. Archiwum

Zadłużenie szpitala potwierdziła zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych placówki, Joanna Brzęk. Obecnie lecznica ma prawie 25 milionów złotych długów, z czego aż 7 milionów 200 tys. zł to zobowiązania wymagalne. Co miesiąc wysokość tych zobowiązań wzrasta o 500 tys. zł. Szpital nie ma pieniędzy na zakupy, które są niezbędne dla prowadzenia prawidłowego leczenia.

Starosta Tadeusz Majewski i przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Jagodziński zaprosili przedstawicieli władz okolicznych gmin, by zastanowić się nad możliwymi formami wsparcia dla placówki. Mimo znacznego wsparcia z budżetu powiatu, nadal potrzebne są olbrzymie środki.

Jak stwierdziła dyrektor Brzęk, ceny leków i sprzętu medycznego rosną, a NFZ od 6 lat nie podnosi wypłat na tego typu zakupy i procedury medyczne.

Ze strony władz powiatu padła więc propozycja, aby tak jak na przykład w powiecie brodnickim każda gmina zadeklarowała wpłacanie do budżetu szpitala 2 zł od każdego mieszkańca. Jako pierwsza zadeklarowała podjęcie tego tematu na forum swojego samorządu gmina wiejska Inowrocław.

Ostatecznie przedstawiciele wszystkich gmin, oprócz miasta Inowrocławia, zdecydowali, że przedstawią propozycję władz powiatu na forum swoich rad gmin i będą rekomendowali udzielenie wsparcia szpitalowi.

Więcej: www.pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum