Inno-Gene zwiększa zaangażowanie w spółce CEGC

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2016 10:33

Inno-Gene zwiększył do 26,5 proc. swoje zaangażowanie w spółce Central Europe Genomics Centre (CEGC) posiadającej wyłączność w Polsce na technologię sekwencjonowania całogenomowego DNA w oparciu o urządzenie X-Ten.

Koszt zakupu udziałów wyniósł 500 tys. zł i stanowił realizację trzeciego etapu umowy inwestycyjnej pomiędzy Inno-Gene a amerykańską spółką International Technology Ventures LLC (ITV). Łączna inwestycja Inno-Gene w CEGC wyniosła 1,5 mln zł.

Jak podaje spółka w informacji dla mediów, celem powołania CEGC jest utworzenie w Polsce największego w regionie centrum badań całogenomowego DNA. Jest to również pierwszy krok na drodze do stworzenia biobanku - bazy danych posiadającej informacje istotne z punktu widzenia dużych firm farmaceutycznych.

- CEGC to projekt realizowany wspólnie z naszymi amerykańskimi partnerami, posiadającymi wieloletnie doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach - tłumaczy Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu i główny akcjonariusz Inno-Gene. 

Udziałowcy CEGC zadecydowali o powierzeniu funkcji prezesa zarządu CEGC uznanemu amerykańskiemu naukowcowi, prof. Nickolasowi Schorkowi.

Prof. Nickolas Schork jest obecnie m.in. dyrektorem działu biologii człowieka w J. Craig Venter Institute, jednostce naukowej, w której po raz pierwszy w historii dokonano sekwencjonowania pełnego genomu ludzkiego.

Inno-Gene już dziś jest polskim liderem badań wykonywanych metodą NGS (ang. Next Generation Sequencing), najnowocześniejszą techniką biologii molekularnej, oferującą zdecydowanie wyższą czułość i dokładność analiz w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Według raportu jednej z największych firm badawczych na świecie - MarketsAndMarkets - globalny rynek badań NGS w 2014 r. wart był 2,5 mld dol. i w najbliższych latach będzie rósł w tempie 23 proc. rocznie, by w 2020 r. osiągnąć poziom 8,7 mln dol.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum