Inflacja i rosnące koszty sparaliżują przychodnie POZ? NFZ już nie dołoży
Jest wola współpracy między PPOZ i NFZ-em - pisze Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Na ostatnim spotkaniu instytucje skupiły się głównie na kwestiach finansowych.

- 17 czerwca Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia odbyło rozmowę z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia
- Rozmowa skupiała się głównie wokół kwestii finansowych
- Prezes NFZ ponownie zaprosił przedstawicieli PPOZ do udziału w poniedziałkowym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia
Finanse głównym tematem spotkania PPOZ i NFZ
Jak poinformowało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, 17 czerwca odbyło się spotkanie organizacji w formie zdalnej z przedstawicielami Centrali NFZ: prezesem Funduszu ds. medycznych Bernardem Waśką, Dariuszem Jarmutowskim z Departamentu Ekonomiczno-Finansowego, Danielem Rutkowskim i Maciejem Karaszewskim z Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej. Z ramienia PPOZ w spotkaniu udział wzięli: prezes PPOZ Bożena Janicka, członek zarządu Jarosław Król i przedstawiciel PPOZ Dawid Dombek.
Czas spotkania poświęcono głównie sprawom finansowym. Zwrócono uwagę na, jak podało PPOZ w komunikacie na swojej stronie internetowej, "galopującą inflację i rosnące koszty utrzymania podmiotów leczniczych".
- Prezes NFZ poinformował, iż była podwyżka, kolejnej obecnie NFZ nie planuje. Decyzje finansowe w tym zakresie są poza Narodowym Funduszem Zdrowia, stroną tutaj pozostaje Minister Zdrowia i Premier RP - pisze Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- Nie ma na czym zaoszczędzić. Poradnia musi być otwarta od 8:00 do 18:00, muszę mieć systemy informatyczne, muszę realizować zaopatrzenie w środki medyczne i niemedyczne, aby prowadzić działalność. Podam tylko przykład ręczników jednorazowych, tzw. zetek. Jeszcze w listopadzie płaciłam za duże opakowanie 24 złote. Dzisiaj to samo opakowanie kosztuje 60 złotych. Galopująca inflacja przekłada się wprost na koszt utrzymania placówki, a my nie mamy z czego dokładać – mówiła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes PPOZ Bożena Janicka.
W trakcie spotkania z przedstawicielem NFZ odniesiono się także do ustawy podwyżkowej (w trakcie legislacji) oraz budżetu powierzonego, będącego w trakcie opracowania.
Jak ma przebiegać współpraca PPOZ i NFZ?
Uczestnicy spotkania omówili również zasady współpracy w podpunktach:
- informacje zwrotne z poradni specjalistycznych;
- zasady wystawiania zwolnień lekarskich (AOS, SOR, izby przyjęć);
- zasady kierowania na badania diagnostyczne;
- konsultacje / porady AOS.
Porozumienie zawnioskowało ponadto o przypomnienie innym świadczeniodawcom o obowiązkach wynikających z przepisów prawa w tym zakresie. Z kolei prezes NFZ podkreślił konieczność dotychczasowych zasad współpracy z oddziałem wojewódzkim, czyli zgłaszanie spraw do oddziału.
PPOZ dodało, że prezes NFZ ponownie zaprosił przedstawicieli Porozumienia do udziału w poniedziałkowym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie ma dotyczyć zarówno budżetu powierzonego, jak i planów co do opieki koordynowanej. - Strony wyraziły wolę dalszej współpracy i wymiany informacji - podsumowało PPOZ.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)