Im więcej danych na recepcie, tym łatwiej o błąd?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2017 11:36

Przy wypisywaniu i rozliczaniu recept tylko nielicznym udaje się uniknąć błędów. Na 202 apteki skontrolowane przez NFZ w ostatnim kwartale, tylko w 5. nie wykryto żadnych uchybień przy realizacji i rozliczaniu recept.

Przy wypisywaniu i rozliczaniu recept tylko nielicznym udaje się uniknąć błędów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Najczęstsze błędy popełniane przez farmaceutów to wydawanie zapisanych przez lekarzy leków nawet wtedy, gdy recepta była błędnie wypisana. Farmaceuci nie sprawdzali też, czy pacjenci z dodatkowymi uprawnieniami (np. inwalidzi wojenni) rzeczywiście je mają i nie podawali numeru takiego dokumentu na odwrocie recepty - informuje Gazeta Wyborcza.

W dokumentacji brakowało też innych wymaganych danych, takich jak PESEL chorego, REGON poradni albo szpitala, w którym się leczy, kod EAN (inny na każdym opakowaniu leku), numer prawa wykonywania zawodu lekarza, kod oddziału NFZ itd.

Nie lepiej wypadły przychodnie. Na 145 skontrolowanych placówek uchybień nie stwierdzono w 34. W pozostałych lekarze mylili się, najczęściej przy oznaczaniu poziomu refundacji.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ uważają, że najlepszych sposobem na wyeliminowanie nadużyć przy zlecaniu pacjentowi leków jest zwiększanie liczby danych na recepcie. Wyniki kontroli pokazują jednak, że im jest ich więcej, tym więcej błędów, które trudno odróżnić od celowych nadużyć.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum