×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ile zarobią pielęgniarki po 1 lipca? Pensje niektórych sięgną 8186,53 zł brutto

Autor: oprac. JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia17 maja 2023 14:45

Od 1 lipca 2023 roku przewidziano podwyżki w ochronie zdrowia. Wyższe wynagrodzenia dotyczą m.in. pielęgniarek, które mogą liczyć nawet na 8186,53 zł brutto.

Ile zarobią pielęgniarki po 1 lipca? Pensje niektórych sięgną 8186,53 zł brutto
Od 1 lipca będą obowiązywać wyższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Fot. Shutterstock
 • 1 lipca 2023 roku nastąpi waloryzacja minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia
 • Podwyżki te obejmą m.in. pielęgniarki i położne, które mogą liczyć na podwyżki w przedziale od 642,60 zł do 881,87 zł brutto
 • Wysokość wynagrodzenia zależy od wykształcenia pielęgniarki/położnej oraz wymaganej specjalizacji (lub jej braku)

Od 1 lipca wyższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Już od 1 lipca 2023 będą obowiązywały nowe najniższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. Podwyżkę płac minimalnych zakłada ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która została znowelizowana rok temu.

Zgodnie z zapisami przytoczonej ustawy minimalne płace muszą zostać podniesione, jeżeli zejdą poniżej progu, którego wysokość określa iloczyn współczynnika pracy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym. Wskazana ustawa dotyczy m.in. lekarzy, pielęgniarek/położnych, farmaceutów diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, opiekunów, fizjoterapeutów, a także salowych czy sanitariuszy.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szacunki, z których wynika, jakich kwot mogą się spodziewać medycy po 1 lipca 2023. Wynika z nich, że m.in. pielęgniarka/położna z tytułem magistra oraz wymaganą specjalizacją zarobi 881,87 zł więcej.

Nowe wynagrodzenia pielęgniarek/położnych w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023 (kwoty brutto):

 • Magister pielęgniarstwa (położna), fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny z wymaganą specjalizacją, psycholog kliniczny – 8186,53 zł – wzrost o 881,87 zł;
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją – 6473,07 zł – wzrost o 697,29 zł;
 • Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem, pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji – 5965,38 zł – wzrost o 642,60 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze