Ile zarabia młody lekarz? Za mało...

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: PulsHR/Rynek Zdrowia   • 12 marca 2017 18:48

Na tysiąc mieszkańców przypada u nas 2,2 lekarza, to wynik wstydliwy nie tylko w Europie, ale i w całym rozwiniętym świecie. - Nie liczyłbym też na to, że kadrę w szpitalach zasilą Ukraińcy czy Białorusini. Jeśli tak, to na chwilę, później uciekną do Niemiec - ocenia Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Ile zarabia młody lekarz? Za mało...
Według ankiety Śląskiej Okręgowej Izby lekarskiej mediana w zakresie płac miesięcznych i wartość godziny pracy (pełny etat, średnio 165 godzin miesięcznie) wynosi brutto dla lekarza bez specjalizacji 3207 zł, czyli 19,43 zł za godzinę. Fot. archiwum

- Pracuję w Warszawie, gdzie pensja 2,2 tys. zł starcza na opłacenie mieszkania i przejazdy do szpitala. Niedawno urodził mi się syn. Nie chciałbym stąd wyjeżdżać, ale nie ukrywam, że uczę się języka niemieckiego - mówi Łukasz Jankowski, lekarz rezydent i przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Kto nas będzie leczył? Kadra lekarzy się starzeje, a wynagrodzenia nie kuszą młodych do tego, aby po ukończeniu kształcenia zostać w Polsce. Lekarzy jest jak na lekarstwo. 

- Średnia wieku chirurga w Polsce to 60 lat, ginekologów położników - 58 lat. Ogólnie co trzeci lekarz w Polsce ma ponad 60 lat - alarmuje wprost Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

A lepiej nie będzie - starzejącej się kadry młodzi lekarze raczej nie zastąpią, bo zamiast pracować w Polsce, wolą wyjechać za granicę, gdzie zarobią więcej.

Ile zatem zarabiają lekarze w Polsce?

Według ankiety Śląskiej Okręgowej Izby lekarskiej mediana w zakresie płac miesięcznych i wartość godziny pracy (pełny etat, średnio 165 godzin miesięcznie) wynosi brutto:

• Lekarz bez specjalizacji – 3207 zł, czyli 19,43 zł za godzinę

• Lekarz z I stopniem specjalizacji – 3400 zł, czyli 20,61 zł za godzinę

• Lekarz z II stopniem specjalizacji do 40. roku życia – 3909 zł, czyli 23,69 zł za godzinę (...)

 Więcej czytaj w portalu pulshr.pl

Przypomnijmy co o lekarskich zarobkach i warunkach pracy oferowanych polskim młodym lekarzom Niemczech mówił podczas ubiegłorocznego XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.) dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Trudno się dziwić decyzjom młodych lekarzy o wyjeździe. - Młody lekarz rozpoczynający pracę w Niemczech dostaje 4050 ero za pracę w podstawowych godzinach; proszony jest żeby zgodził się pracować 48 godzin, w związku z tym otrzymuje ok. 5 tys. euro. Koszty utrzymania są jedynie wyższe niż w Polsce w przypadku mieszkania - podaje finansowe uzasadnienie lekarskich „saksów” prezes Hamankiewicz.

W kraju młody lekarz zarabia na etacie 3 tys. zł brutto. Z tych pieniędzy musi opłacić m.in. kursy, których koszt waha się od 5 do 2 tys. zł. Może na nie jechać w ramach urlopu. - Jeśli wyjedzie do Niemiec, to szpital mu opłaci kurs, da wolne i samochód, którym może pojechać na szkolenie, zapłaci za hotel, bo szpital czuje się zobowiązany, żeby jego lekarz się rozwijał - stwierdza Maciej Hamankiewicz.

Dodaje: - Bardzo często przeszkody, jakie stawia się młodym ludziom na każdym etapie edukacji, brak możliwości rozwoju zawodowego, okazują się obok pieniędzy głównymi przyczynami decyzji o wyjeździe. Młody człowiek chciałby się uczyć, operować poznając nowe techniki, zamiast tego bywa sadzany za biurkiem.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum