Ile zarabia lekarz na jednym etacie? Zobaczcie listę płac

Autor: oprac. MP • Źródło: money.pl/Rynek Zdrowia25 września 2021 05:00

Ile zarabia lekarz na jednym etacie? W państwowych placówkach "kokosów" nie ma. Co innego w sektorze prywatnym. Stawki zarobków lekarzy wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy.

Ile zarabia lekarz? Pensje są bardzo zróżnicowane Fot. AdobeStock
  • Jakie są zarobki lekarzy? Pensje medyków są bardzo zróżnicowane
  • Wysokość wypłat lekarzy zależy od miejsca pracy czy stażu w zawodzie. Ważna również jest specjalizacja
  • W placówkach państwowych miesięczne uposażenie medyków może wynieść ledwie nieco ponad 3 000 brutto
  • W prywatnej ochronie zdrowia kwoty te mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy i to samej podstawy 

Ile zarabia lekarz? Pensje medyków od trzech do kilkunastu tysięcy miesięcznie 

Zarobki lekarzy od zawsze wzbudzają sporo kontrowersji, a temat ten powraca przy każdej okazji, kiedy to medycy wspominają o swoich pensjach. Nie inaczej jest w trakcie obecnego protestu medyków, gdzie jednym z postulatów jest zwiększenie zarobków w ochronie zdrowia. 

Ile faktycznie zarabiają lekarze? W powszechnym przekonaniu tę grupę zawodową zalicza się do krajowej elity. Według danych firmy Sedlak & Sedlak, na które powołuje się portal money.pl, pensje są bardzo zróżnicowane, a te najniższe nie są specjalnie wygórowane.

Najniższe wynagrodzenie otrzymują lekarze stażyści, którzy dopiero zaczynają swoją praktykę i są w trakcie specjalizacji. W pierwszym roku swojej pracy zarabiają przeciętnie 3 070 zł brutto miesięcznie.

Na nieco wyższą pensję - 4 000 zł brutto - mogą liczyć lekarze rezydenci, którzy mają za sobą przynajmniej przepracowany rok. 

Zarobki medyków rosną wraz ze specjalizacją. Zróżnicowanie pensji występuje także w ramach tej samej specjalizacji, a uwarunkowana się miejsca zatrudnienia.

Przeciętna pensja chirurga ogólnego to 7650 zł brutto. Chirurg zatrudniony w placówce liczącej między 50 a 249 pracowników zarobi najwięcej - przeciętnie to 10 030 zł. Natomiast chirurdzy pracujący w największych klinikach mogą liczyć na 7 400 zł miesięcznie.

Lekarze pediatrzy, ale już z długoletnim doświadczeniem - wg danych chodzi o grupę wiekową 51-64 lata - zarabia przeciętnie 10 700 .

Nieco wyżej wyceniana jest praca lekarzy rodzinnych, przy założeniu przynajmniej 6-letniego stażu pracy. W takim przypadku pensja wynosi 11 010 zł.

Wykazane wyżej pensje, są podstawowymi wynagrodzeniami, do których nie wliczono żadnych bonusów, czy kwot za dodatkowe dyżury.

Sprawdź: Ile naprawdę zarabia lekarz rodzinny? O zarobkach opowiada szef POZ: "To nie jest żaden cymes"

Ile zarabiają medycy? Lekarz, pielęgniarka, położna, dentysta. Jest raport o zarobkach medyków

Zarobki lekarzy. Pensja podstawowa to nie wszystko

Część lekarzy dorabia też do skromnej pensji podstawowej dodatkowymi dyżurami w innych placówkach.

- Według różnych danych można udowodnić, że polski lekarz zarabia nędznie, albo inkasuje krocie - mówi rozmowie z money.pl dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Pensja lekarza zatrudnionego na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin jest jednak nader skromna. To potęguje patologię w postaci wielu etatów i dodatkowych godzin pracy, a co za tym idzie, przemęczenia lekarzy - dodaje.

Osobną kategorię tworzą lekarze weterynarii. W tym przypadku, w zależności od stażu i wielkości placówki zarobki wahają od 5 do 6 tys. zł.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie wyżej wymienione kwoty są kwotami brutto, od których należy dokonać różnych odliczeń i kwoty "na rękę" są mniejsze. 

Czytaj również: Pielęgniarka pokazała pasek. Nie uwierzycie, ile zarabia! Wcześniej to samo zrobiły jej koleżanki

Lekarka z dwiema specjalizacjami pokazała wypłatę po rządowej podwyżce. Będziecie w szoku

Ile zarabiają zawody medyczne? Pielęgniarka, lekarz, ratownik, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, salowa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum