Ile zarabia lekarz, a ile pielęgniarka w sektorze publicznym i prywatnym?

Autor: WP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2014 18:32

Pracownicy służby zdrowia mogą liczyć na podobne wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym. Lekarze, pielęgniarki i położne otrzymują nieznacznie wyższe pensje w "budżetówce", natomiast diagności laboratoryjni i dentyści w sektorze publicznym zarabiają nawet o 23 proc. więcej niż w prywatnym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Lekarze wraz ze wzrostem stażu pracy zarabiają średnio coraz więcej i ta tendencja utrzymuje się przez okres nawet 20 lat. Inna sytuacja jest w przypadku dentystów - powyżej ok. 15 lat stażu pracy ich płace są niższe.

Pielęgniarki i położne na początku kariery zarabiają na ogół dwa i pół tysiąca złotych i w toku rozwoju zawodowego mogą przeciętnie liczyć tylko na kilkaset złotych podwyżki. 

Znaczna większość (ponad 80 proc.) pielęgniarek i położnych zarabia poniżej 3 900 zł. Ok. 17 proc. zarabia w przedziale 3 900-5 840 zł. Prawie nie występują natomiast w tych grupach zawodowych wyższe zarobki. 

Największy odsetek wysoko zarabiających jest wśród lekarzy. Tylko 20 proc. zarabia poniżej 3 900 zł. Zarobki połowy mieszczą się w przedziale 3 900 – 7 800 zł. 30 proc. z nich zarabia powyżej 7 800 zł. 

 Więcej: http://www.wynagrodzenia.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum