Ile naprawdę zarabia pielęgniarka? Najniższa pensja mocno poniżej średniej krajowej

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia25 lipca 2021 02:01

Ile zarabia pielęgniarka? Dzięki ustawie określającej minimalne wynagrodzenie medyków, która weszła w życie 1 lipca, pielęgniarki nie mogą zarabiać mniej niż wynika to z ustawy.

Ile zarabia pielęgniarka? Wszystko zależy od współczynnika pracy. Fot. Shutterstock
  • To, ile zarabia pielęgniarka - a dokładniej jej wynagrodzenie minimalne  - jest wyliczane w oparciu o tzw. współczynnik pracy określony dla danej grupy zawodowej
  • Zgodnie z tymi wytycznymi pielęgniarka po studiach magisterskich zarobi 5 478 zł brutto. Natomiast pielęgniarka, która nie ma tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa otrzyma nie mniej niż 3 772 zł brutto
  • Oczywiście to teoria określona w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach.  Do minimalnych płac zasadniczych doliczane są obowiązkowe ustawowe składniki: dodatek stażowy, dodatek za pracę w nocy, dodatek za pracę w święto.

Ile zarabia pielęgniarka? Zarobki pielęgniarek zmieniły się po 1 lipca tego roku

Kwestia wynagrodzeń w ochronie zdrowia od kilku tygodni to jeden z wiodących tematów. 7 czerwca miały miejsce pierwsze strajki tzw. ostrzegawcze, natomiast 15 czerwca pielęgniarki i położne oraz inni przedstawiciele zawodów medycznych zgromadzili się pod Sejmem. Domagali się godnego wynagrodzenia.

10 czerwca Senat przyjął z 3 poprawkami ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jedna z nich dotyczyła podniesienia współczynników pracy, druga premiowała podnoszenia kwalifikacji, natomiast trzecia była porządkująca. Pielęgniarki/pielęgniarze i położne apelowali pod Sejmem o utrzymanie poprawek.

Niestety Sejm odrzucił proponowany przez Senat wyższy niż uchwalony przez Sejm wzrost współczynnika wynagrodzeń w systemie ochrony zdrowia.

Czytaj więcej: Skandal z podwyżkami dla pielęgniarek. "Dyrektorzy nie uznają im kwalifikacji". Z oszczędności

Ile zarabia lekarz POZ? „Proponuję 100 zł za godzinę". A chętnych brak. Dlaczego?

Ile zarabia pielęgniarka? Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu

Przypomnijmy, wynagrodzenie minimalne pracownika ochrony zdrowia zatrudnionego na etacie jest wyliczane w oparciu o współczynnik pracy określony dla danej grupy zawodowej. Innymi słowy, podstawą wyliczenia jest współczynnik pomnożony przez średnią płacę brutto w gospodarce za poprzedni rok.

Ile zatem zarabia pielęgniarka? Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych wynosi:

  • 5 478 zł brutto - to najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymać pielęgniarka/położna z tytułem zawodowym magistra, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa albo dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (współczynnik 1,06). 

W tej grupie znajdują się pielęgniarki po ukończonych studiach II stopnia, które uzyskały specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa (np. chirurgiczną, epidemiologiczną, onkologiczną, pediatryczną);

  • 4 186 zł brutto - to najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymać pielęgniarka/położna po uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa albo dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, lub pielęgniarka/położna z tytułem magistra (współczynnik 0,81).

W tej grupie znajdują się pielęgniarki po ukończonych studiach pielęgniarskich licencjackich, które ukończyły specjalizację albo pielęgniarek po studiach II stopnia bez specjalizacji;

  • 3 772 zł brutto - to najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymać pielęgniarka/położna inna niż określona w grupie 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa albo dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (współczynnik 0,73).

Do tej grupy należą pielęgniarki i położne, które zdobyły wykształcenia w starym systemie (liceach pielęgniarskich, szkołach pomaturalnych) i posiadają duże doświadczenie zawodowe uzupełnione kursami specjalistycznymi.

 Czytaj: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

CzytajOstateczne głosowanie nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach. Sejm odrzucił poprawki. Pielęgniarki nie kryły oburzenia

Pielęgniarki w Polsce. Ile wynosi ich średni wiek?

Równolegle do dyskusji na temat zarobków pielęgniarek i położnych, toczy się dyskusja na temat średniej wieku osób pracujących w tych zawodach. 

W czerwcu tego roku Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opublikowała raport opisujący aktualną sytuację kadrową w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce. Jednym z punktów wymienionych w dokumencie jest wskazanie struktury wieku zatrudnionych pielęgniarek/położnych.

Jak możemy się dowiedzieć z raportu, największy przedział wiekowy pielęgniarek to 51-60 lat. Także te pielęgniarki, które nabyły prawo emerytalne nadal pracuje w zawodzie – jest ich aż 63 120 (przedział 61-70 lat i wyżej).

Czytaj również: Pielęgniarki poskarżyły się do NIK. Będzie Zespół Analizy Ryzyka ws. braku kadr

Przedział wiekowy pielęgniarek:

21-30 lat – 12 176 pielęgniarek (5,2 proc.);
31-40 lat – 17 962 pielęgniarki (7,7 proc.);
41- 50 lat – 56 000 pielęgniarek (24,1 proc.)
51- 60 lat – 83 129 pielęgniarek (35,8 proc.)
61-70 lat – 53 528 pielęgniarek (23 proc.);
powyżej 70 lat – 9 592 pielęgniarek (4,1 proc.)

Przedział wiekowy położnych:

21- 30 lat – 2 931 położnych (10,3 proc.);
31-40 lat – 3 099 położnych (10,9 proc.);
41-50 lat – 5 637 położnych (19,8 proc.);
51-60 lat – 10 094 położnych (35,5 proc.);
61-70 lat – 5 556 położnych (19,5 proc.);
powyżej 70 lat – 1 127 położnych (4 proc.).

Z powyższych danych z raportu wynika, że średnia wieku pielęgniarek wynosi obecnie w Polsce 53,2 lat, a położnych 51 lat. NIPiP wyliczyła także z Rejestru PESEL (za okres ostatnich 5 lat), że średnia wieku pielęgniarek/położnych w chwili zgonu wynosi jedynie 61,5 roku.

Zobacz: Pielęgniarki pokazały paski. Widać nawet 2,5 tys. zł "na rękę"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum