Ile kosztuje leczenie pacjenta z COVID-19?

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 15:05

Badanie w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem to koszt 400 zł. Transport pacjenta chorego na COVID-19 specjalną karetką pogotowia to kolejne 150 zł. Do tego doliczyć należy koszt pobytu pacjenta w szpitalu. Tutaj już kwoty przekraczają 1000 zł za dzień pobytu chorego w stanie ciężkim - podaje Express Ilustrowany.

Ile kosztuje leczenie pacjenta z COVID-19?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opłaty za leczenie tej grupy chorych ustalono na szczeblu centralnym w marcu i kwietniu tego roku. Opłaty są identyczne dla placówek w całej Polsce - przypomina Express Ilustrowany.

Najwyższą stawkę NFZ płaci za leczenie chorego wymagającego wentylacji mechanicznej. Stawka za osobodzień w tym wypadku wynosi 1 054 zł. Za leczenie pacjenta z COVID-19, który respiratora nie wymaga, placówka otrzymuje 430 złotych. Pobyt w szpitalu może trwać kilkunastu  dni. Z kolei pobyt i leczenie pacjenta w izolatorium wycenione jest na 125 zł. Pacjent otrzymuje trzy posiłki dziennie i ma zapewnioną opiekę lekarza (może być w formie zdalnej) i 2 wizyty pielęgniarki w ciągu dnia

Dodatkowo szpitale jednoimienne otrzymują po 100 zł za każde łóżko, które jest przygotowane dla chorych na COVID-19. Fundusz płaci również za gotowość do przewiezienia pacjenta zakażonego koronawirusem - 1920 zł na dobę za każdą karetkę. Jeśli karetka przewiezie pacjenta, NFZ dopłaca 150 zł.

Z kolei wykonanie testu na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitalnych wycenione jest na 400 zł.

Więcej: expressilustrowany.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze