×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Idą zmiany w CSK MSWiA. Będą zwolnienia pracowników? Wicedyrektor szpitala odpowiada

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 11 kwietnia 2022 16:30

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie ma zostać przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny. Pracownicy placówki obawiają się, że zmiany spowodują redukcję etatów. – Nie mamy w planie jakichkolwiek zwolnień– mówi Rynkowi Zdrowia dr. n. med. Zbigniew Król, zastępca dyrektora ds. Klinicznych i Naukowych.

Idą zmiany w CSK MSWiA. Będą zwolnienia pracowników? Wicedyrektor szpitala odpowiada
CSK MSWiA ma zostać przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Jak już informowaliśmy, w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt dotyczący utworzenia Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • Podmiot ma powstać w drodze przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i przejąć zobowiązania, mienie oraz pracowników CSK. 
  • O projekcie utworzenia Instytutu mówił podczas konferencji wiceminister MSWiA Błażej Poboży, który uczestniczył w otwarciu bloku chirurgii małoinwazyjnej w CSK.

Zamiast CSK - Państwowy Instytut Medyczny 

Jak wskazano w projekcie, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych RM, „utworzenie Instytutu pozwoli na doskonalenie standardów zabezpieczenia medycznego m.in. w sytuacjach masowego zagrożenia (np. epidemiologicznego, związanego ze skutkami katastrof naturalnych i wewnętrznych sytuacji kryzysowych)”.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia wicedyrektor szpitala dr. n. med. Zbigniew Król, pytany o powody utworzenia Instytutu tłumaczy, że szpital „kliniczny” jest tylko z nazwy. – Mamy w naszym gronie szacownych profesorów, którzy afiliowani są w różnych uczelniach w kraju, ale ich dorobek naukowy nie jest u nas. Czas pandemii pokazał nam, że potencjał naukowy jest ogromny – mówi wicedyrektor.

Duże wsparcie finansowe, ultranowoczesne technologie

W ciągu dwóch lat szpital pozyskał 70 mln złotych na projekty naukowo- badawcze. 

– Nawet dla szpitala o tak dużym budżecie, jak nasz, to jest ogromne wsparcie finansowe, dzięki któremu możemy realizować projekty badawcze, które przełożą się na pacjentów - powiedział wicedyrektor. 

- Dziś uroczyście otwieramy nowy blok chirurgii małoinwazyjnej, w którym będziemy korzystali z ultranowoczesnych technologii. Chcemy też stworzyć mechanizmy wcześniejszej diagnozy i stąd chęć rozwoju drogi naukowej – mówi dr. n. med. Król.

W projekcie wskazano również, że "konieczność utworzenia Instytutu wynika m.in. z faktu, że obszar medycyny pracy dotyczący specyfiki służby i potrzeb zdrowotnych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, zwanymi dalej „funkcjonariuszami”, jak również medycyny interwencyjnej, związanej z zabezpieczeniem osób, zajmujących najwyższe stanowiska państwowe oraz ważnych wydarzeń państwowych, nie był dotychczas dostatecznie rozwijany".

Co projektowane zmiany oznaczają dla organizacji CSK MSWiA?

- Zmienia się formuła, ale szpital pozostaje – mówi wicedyrektor. - Pacjent dostanie jeszcze lepszą jakość usług – dodaje wicedyrektor. 

Pytany o obawy pracowników, którzy boją się, że za zmianami pójdą zwolnienia mówi: - Nie mamy w planie jakichkolwiek zwolnień. Rzeczywiście związki zawodowe działające w szpitalu mają takie obawy, ale dziś mówimy o tym, że Instytut przyniesie nowe miejsca pracy. Zmiany nie zawsze oznaczą redukcję – zaznacza wicedyrektor. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum