×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IX Forum Rynku Zdrowia: prezes NFZ zapowiada jakościową rewolucję

Autor: RR/Rynek Zdrowia23 października 2013 15:42

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, zapowiedziała w środę (23 października) na IX Forum Rynku Zdrowia podczas sesji o kryteriach oceny ofert jako warunku i narzędzia konkurowania jakością świadczeń, że polski system ochrony zdrowie czeka jakościowa rewolucja.

IX Forum Rynku Zdrowia: prezes NFZ zapowiada jakościową rewolucję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Kryteria jakościowe wprowadzimy do zarządzeń niezwłocznie, projekt ukaże się jesienią tego roku - stwierdziła Agnieszka Pachciarz i zaznaczyła, że są to jeszcze wstępne propozycje, które należy dalej analizować i w następnych latach wdrażać. - Będziemy brać pod uwagę dane, które posiadamy jako płatnik - dodała.

- Niektóre kryteria są znane, zostaną one jednak zmodyfikowane. Chodzi o certyfikaty ISO i system akredytacji przyznawanych przez Centrum Monitorowania Jakością. Akredytacja będzie miała dwukrotnie wyższa punktację niż ISO, ponieważ akredytacja adresowana jest stricte do podmiotów medycznych - zauważyła. Dodajmy, że obecnie 136 podmiotów medycznych posiada akredytację CMJ.

Omawiając z kolei znaczenia certyfikatów ISO w punktacji ofert, prezes NFZ stwierdziła, że będzie brany pod uwagę nie tylko system zarządzania jakością 9001, który uzyska nieco wyższa punktację niż pozostałe, ale także inne certyfikaty. - Dodatkowa punktacja będzie za wyniki standardów akredytacyjnych w dziale zakażenia szpitalne - powiedziała.

Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, podkreślił natomiast, że ”to co chcemy zaprezentować odciśnie się na systemie ochrony zdrowia w Polsce, w pozytywnym aspekcie”. Wyjaśnił, że jakość stanie się dla pacjentów wyróżnikiem placówki, przy czym chodzi o to, żeby jakość była utożsamiana z bezpieczeństwem pacjentów.

- Dotychczas obowiązywał krytykowany dość powszechnie system preferujący niską cenę świadczenia, w związku z czym lepsi świadczeniodawcy, ci którzy mieli wyższe koszty leczenia, byli niedoceniani. Teraz będą oni dowartościowani dzięki punktacji za kryterium jakości - mówił Pakulski . - System jakości będzie działał na rzecz bezpieczeństwa pacjentów i minimalizował zakażenia wewnątrzszpitalne - podkreślił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze