II Kongres Wyzwań Zdrowotnych: znacznie więcej niż medycyna

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2017 16:17

Podczas pierwszych dwóch dni II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, 9-11 marca 2017 r.) zaplanowano 60 sesji panelowych, debat i prezentacji, w których udział weźmie 250 prelegentów i ok. 3 tys. gości. Ostatni z kongresowych dni to otwarty Śląski Dzień Zdrowia dla mieszkańców regionu.

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych: znacznie więcej niż medycyna
W poniedziałek (16 stycznia) odbyło się posiedzenie Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, podczas którego wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny wraz z organizatorami omawiali ostateczny kształt programu Kongresu. Fot. PTWP

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych organizowany pod hasłem „znacznie więcej niż medycyna“ odbędzie się w dniach 9-11 marca 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wielosektorowa dyskusja o zdrowiu
- Kongres Wyzwań Zdrowotnych przygotowujemy, już po raz drugi, z myślą o wszystkich środowiskach, których aktywność jest lub powinna przyczyniać się do poprawy stanu zdrowa społeczeństwa - nie tylko z medycznego punktu widzenia, ale też w kontekście szeroko rozumianych działań zapobiegawczych, profilaktyki, edukacji, finansowania i organizacji świadczeń zdrowotnych oraz całej gospodarki - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Więcej o Kongresie i rejestracja: www.hccongress.pl

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych stwarza okazję do wielu interdyscyplinarnych debat, między innymi z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin medycyny, pielęgniarek i innych zawodów medycznych, polityków, menedżerów zarządzających placówkami medycznymi, pacjentów, prawników, ekspertów rynku medycznego, dostawców współpracujących z sektorem ochrony zdrowia.

Jednym z ważniejszych celów Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest budowanie szerokiego porozumienia umożliwiającego skuteczne podjęcie zawartych w nazwie wydarzenia wyzwań zdrowotnych XXI wieku - wynikających zarówno z epidemiologii poszczególnych chorób, jak i m.in.: demografii, ekonomii, uwarunkowań finansowych, politycznych oraz społecznych.

Pięć ścieżek tematycznych, 60 sesji
- Na obszerny program II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych składa się pięć ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna; finanse i zarządzanie; terapie; nowe technologie; edukacja. Nowością będzie cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zaplanowaliśmy też sesje, których tematyka bardzo rzadko gości na takich kongresach, np. dotyczące pacjentów niepełnosprawnych w gabinecie lekarskim - informuje Wojciech Kuta, redaktor naczelny Rynku Zdrowia.

- Już teraz zapraszam na sesję poświęconą transkulturowości w medycynie. Czy nasi lekarze są odpowiednio przygotowani do pracy z pacjentami różnych wyznań, kultur i narodowości? To naprawdę ważne zagadnienie w dobie otwartych granic i migracji - zaznacza prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog, prorektor ds. rozwoju i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestnicząca w pracach Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Kolejny z członków Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zwraca uwagę na debaty, które dotyczyć będą możliwości wykorzystania doświadczeń medycyny pola walki w „cywilnej” medycynie ratunkowej.

- W tych sesjach wezmą udział m.in. wykładowcy mający bogate doświadczenia zdobyte podczas misji zagranicznych. Będziemy rozmawiać o tym, jak można usprawnić działania naszych służb ratunkowych w dobie aktualnych zagrożeń - mówi dyrektor Gielerak.

Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zaplanowano 60 sesji panelowych, debat i prezentacji, w których udział weźmie 250 prelegentów i ok. 3 tys. gości. 

O zdrowiu z pacjentami
Podobnie jak w ubiegłym roku, Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych towarzyszyć będą dodatkowe imprezy - jedna z nich to Śląski Dzień Zdrowia. 11 marca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach mieszkańcy górnośląskiej aglomeracji będą mieli okazję do bezpośrednich rozmów z wybitnymi lekarzami różnych specjalności, wysłuchania ich wykładów, skorzystania z licznych badań i konsultacji.

- Sukces pierwszej edycji Kongresu dowiódł, jak bardzo ważna i potrzebna jest szeroka, międzysektorowa dyskusja o zdrowiu. Kontynuujemy więc tę debatę. Już teraz zapraszam na II Kongres Wyzwań Zdrowotnych do Katowic - dodaje Wojciech Kuśpik.

W poniedziałek (16 stycznia) odbyło się posiedzenie Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych podczas, którego wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny wraz z organizatorami omawiali ostateczny kształt programu Kongresu. Wydarzeniu towarzyszyła też konferencja prasowa. Więcej szczegółów wkrótce.

***

Pierwsza edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) odbyła się w dniach 18-20 lutego 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wydarzenie zgromadziło ponad 2 tys. osób - przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. Odbyło się ponad 60 sesji z udziałem 250 prelegentów. Gośćmi HCC byli m.in. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności oraz Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP.

W ocenie uczestników oraz obserwatorów Kongresu, jego pierwsza edycja stała się bezprecedensowym w skali Europy forum wielowątkowej debaty dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów ochrony zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum