PM/Rynek Zdrowia | 22-02-2011 15:30

ICZMP zarabia użyczając swoje logo producentowi wody

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w zamian za drobną opłatę pozwala używać znaku ICZMP producentowi wody zawierającej jod.

Niekonwencjonalny sposób na promocję, jaki zastosował Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki z Łodzi, wzbudził w mediach kontrowersje, ponieważ szpital w ramach kontraktu z producentem wody mineralnej otrzymuje niewielką gratyfikację od każdej sprzedanej butelki wody.

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, prof. Przemysław Oszukowski, tłumaczy decyzję ICZMP tym, że statut placówki pozwala na wystawiania opinii i recenzji. - Robimy to i będziemy to robić - zapowiada dyrektor. 

U ciężarnych występuje niedobór jodu, ponieważ spożywanie przez nie dużych ilości soli jest przeciwwskazane. W ulotce na temat wody z logo ICZMP jest opinia prof/ Zbigniewa Szybińskiego, przewodniczącego Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń Niedoboru Jodu, jednak Instytut zapytał też innych specjalistów o zdanie. 

- Na nasze potrzeby przydatność wody pozytywnie ocenił krajowy konsultant ds. endokrynologii profesor Andrzej Lewiński, który wielokrotnie zwracał uwagę na problem niedoboru jodu u ciężarnych - tłumaczy profesor Oszukowski. 

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki chciałby brać udział w większej ilości takich kampanii, ale jak się okazuje, firmy wcale się nie zgłaszają do ICZMP z propozycjami współpracy. - Planujemy takie akcje, tylko  brew pozorom nie ma wielu chętnych - mówi dyrektor ICZMP. 

Producent wody z jodem, która uzyskała prawo używania logo ICZMP, przekazał Instytutowi wszystkie aktualne certyfikaty i raporty potwierdzające korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania wody jodowej. Zdaniem prof. Oszukowskiego nie ma więc potrzeby powtarzać wszystkich badań.