I w Małopolsce karetki hurtem przekwalifikowane z "S" na "P"

Autor: limanowa.in/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2018 10:51

Dyrektor szpitala w Limanowej dwa razy wnioskował o przekwalifikowanie karetki "S" na "P", argumentując, że efektywność działania zespołów wyjazdowych z lekarzem lub wyłącznie z ratownikami jest podobna. Brakuje lekarzy do pracy w pogotowiu.

I w Małopolsce karetki hurtem przekwalifikowane z "S" na "P"
Obecnie (dane z czerwca 2018 r. - red.) w kraju funkcjonują 1552 ZRM, z czego 443 to zespoły z lekarzem (28,54%), pozostałe 1109 to podstawowe zespoły ratownictwa medycznego. Fot. archiwum

W powiecie limanowskim nie ma już ani jednej karetki w standardzie "S" - specjalistycznej, z lekarzem jako członkiem zespołu. Dotąd stacjonowała ona przy Szpitalu Powiatowym w Limanowej.

W Małopolsce od kwietnia br. ze specjalistycznych "S" na podstawowe "P" przekwalifikowano zespoły ratownictwa medycznego w Czchowie, Suchej Beskidzkiej, Andrychowie, Krościenku nad Dunajcem, Rabce-Zdroju oraz Limanowej.   

Założenia nowego planu małopolskiego ratownictwa medycznego wniosły jeszcze jedną zmianę w rejonie Limanowa. Wydłużono godziny stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego w podstacji w Wilkowisku - z 16 godzin do pełnej doby.

We wniosku do wojewody o przekwalifikowanie zespołu dyrektor szpitala w Limanowej wskazywał na trudności z zapewnieniem odpowiedniej obsady lekarskiej do karetki stacjonującej w Limanowej. Identyczny wniosek dyrektor szpital w Limanowej Marcin Radzięta złożył kilka miesięcy wcześniej, w styczniu 2017 roku.

Poza problemami z kadrą lekarską, w tle całej sprawy są także pieniądze: stawka dobowa zespołu "P" z ratownikami medycznymi wynosząca 2 907,00 zł jest niższa od stawki dla zespołu "S" z lekarzem, kształtującej się na poziomie 3 877,00 zł - podaje portal limanowa.in.

- Z uwagi na nasilenie się w ostatnim czasie likwidacji zespołów ratownictwa medycznego "S" (ZRM S), Ministerstwo Zdrowia zażądało od wojewodów opiniowania aktualizacji planów w tym zakresie przez konsultantów wojewódzkich w dziedzinie medycyny ratunkowej. Zadaniem konsultantów jest przede wszystkim ocena dostępności do świadczeń ratowniczych przed i po przekwalifikowaniu ZRM. Tak przygotowany projekt aktualizacji jest następnie przesyłany do Ministerstwa Zdrowia, celem uzyskania akceptacji. Minister Zdrowia może odmówić akceptacji planu i zgłosić do niego zastrzeżenia - informował Rynek Zdrowia w czerwcu br. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia.

W ostatnich latach mamy do czynienia z nasilającym się zjawiskiem braku lekarzy chętnych do pracy w systemie PRM, zwłaszcza w sektorze pozaszpitalnym. Skutkiem tego są przekwalifikowania zespołów specjalistycznych na podstawowe - zaznaczył dyr. Jakubiak.

Jak podaje MZ, w 2016 r. funkcjonowało 1517 ZRM, w tym 560 specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego (36,91%) pozostałe 957 to zespoły podstawowe składające się z ratowników medycznych lub pielęgniarek systemu. Obecnie (dane z czerwca 2018 r. - red.) w kraju funkcjonują 1552 ZRM, z czego 443 to zespoły z lekarzem (28,54%), pozostałe 1109 to podstawowe zespoły ratownictwa medycznego. Warto zwrócić uwagę na wzrost ogólnej liczby ZRM z 1517 do 1552 w ciągu dwóch lat.

Czytaj też: Ubywa karetek pogotowia z lekarzami. Czy system ratownictwa zapewni nam bezpieczeństwo?

Więcej: limanowa.in

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum