Hrubieszów: stypendium dla studentów w zamian za zobowiązanie podjęcia pracy w szpitalu

Autor: Kurier Lubelski, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 08:53

Studenci medycyny mogą liczyć na 2 tys. zł stypendium co miesiąc, jeśli zobowiążą się do pracy w Szpitalu Powiatowym im. Św. Jadwigi Królowej w Hrubieszowie przez co najmniej trzy lata po zakończeniu nauki. To pierwsza tego typu inicjatywa w województwie lubelskim.

Na razie program przewidziany jest dla trzech osób studiujących na kierunku lekarskim. Fot. Fotolia

Jak informuje Maryla Symczuk, starosta hrubieszowski, rada powiatu hrubieszowskiego przyjęła uchwałę w sprawie programu stypendialnego dla studentów medycyny - studenci piątego i szóstego roku medycyny mogą otrzymywać co miesiąc 2 tys. złotych. Warunkiem uzyskania takiego stypendium jest zobowiązanie do przepracowania co najmniej trzech lat w szpitalu w Hrubieszowie.

Inicjatywa samorządu powiatu
Na razie program przewidziany jest dla trzech osób studiujących na kierunku lekarskim. Planowana jest jego kontynuacja, a także utworzenie podobnego programu stypendialnego dla pielęgniarek. W ten sposób powiat i szpital chce zachęcić młodych lekarzy do pracy w Hrubieszowie.

Jak przekonuje Dariusz Gałecki, dyrektor hrubieszowskiego szpitala, bez młodej kadry nie dojdzie do wymiany pokoleniowej. Najbardziej potrzebni są chirurdzy, anestezjolodzy, interniści, kardiolodzy, radiolodzy. Szef placówki myśli również o zagwarantowaniu zasobów mieszkaniowych dla młodych lekarzy, którzy chcieliby pracować w Hrubieszowie.

W Polsce już działają podobne programy stypendialne na zasadzie „lojalek" dla przyszłych lekarzy. Tak jest np. w woj. lubuskim. Hrubieszów wyszedł z tego typu inicjatywą jako pierwszy w województwie lubelskim.

W innych województwach są już stypendia marszałkowskie
30 studentów kierunku lekarskiego będzie otrzymuje w roku akademickim 2019/2020 stypendia w wysokości 2 tys. zł w ramach programu samorządu województwa świętokrzyskiego. Wsparcie finansowe zobowiązuje przyszłych lekarzy do odbycia stażu i podjęcia pracy w lecznicach, zarządzanych przez ten samorząd.

O stypendium mogły starać się osoby kształcąca się na kierunku lekarskim w uczelni mającej siedzibę w Polsce. Osoby te jednocześnie musiały być studentami IV, V lub VI roku, nie mogły powtarzać roku, na który ubiegały się o przyznanie stypendium ani korzystać w tym okresie z urlopów określonych w regulaminie studiów.

W pierwszej edycji przedsięwzięcia, wnioski o wsparcie złożyło ponad dwukrotnie więcej chętnych, niż przewidziano stypendiów. Dlatego dodatkowym kryterium w naborze były wyniki w nauce.

W woj. lubuskim stypendia "lojalnościowe" otrzymało w tym roku akademickim 50 studentów medycyny i 30 studentów pielęgniarstwa i położnictwa, którzy zadeklarowali podjęcie pracy w lubuskich szpitalach i innych jednostkach ochrony zdrowia.

Studenci pielęgniarstwa otrzymają 1,2 tys. zł miesięcznie, a studenci medycyny 2 tys. zł przez cały rok akademicki 2019/2020. W budżecie województwa na wsparcie dla przyszłych lekarzy zapisano 900 tys. zł, a na stypendia pielęgniarsko-położnicze 324 tys. zł.

Więcej: kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum