Hotel zamiast hospitalizacji - łatwo nie będzie

Autor: gazetaprawna.pl/ Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2014 14:29

Już za trzy dni chorzy, którzy przyjadą na zabieg radioterapii, zamiast zajmować kosztowne łóżko szpitalne, powinni mieć zapewnione zakwaterowanie w hotelu. Takie rozwiązanie przewiduje pakiet onkologiczny, który ma zacząć obowiązywać 1 stycznia.

Hotel zamiast hospitalizacji - łatwo nie będzie

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło usługę hotelową, aby obniżyć koszty funkcjonowania systemu. Za łóżko szpitalne NFZ płaci dziennie ponad 400 zł, a za dobę w hotelu i transport do niego i z powrotem wyłoży 150 zł. Pobyt poza placówką medyczną jest tańszy, bo nie obejmuje całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Jednak, jak ustalił DGP, żadne centrum onkologiczne nie ogłosiło jeszcze przetargu na realizację takiej kompleksowej usługi. A to w tym trybie powinni być wybierani ewentualni oferenci, ponieważ wartość zamówienia w dużych szpitalach przekroczy próg 30 tys. euro - dziennie poddaje się zabiegowi radioterapii nawet do 200 osób.

Szpitale są spóźnione, bo - jak tłumaczą - nie mogły rozpisywać przetargów, dopóki NFZ nie wydał zarządzenia dotyczącego leczenia szpitalnego. To w nim została określona wysokość stawki, jaką mogą oferować hotelom za nocleg dla pacjentów. Tymczasem zarządzenie nr 81/2014/DSOZ zostało podpisane i opublikowane dopiero 5 grudnia.

Rafał Janiszewski, ekspert ds. ochrony zdrowia z Kancelarii Doradczej Rafał P. Janiszewski, informuje, że część świadczeniodawców, aby pozostać w zgodzie z prawem, rozesłała zapytanie ofertowe do hoteli.

- W ten sposób mogą zapewnić pojedyncze noclegi, a powinni zarezerwować w hotelach nawet 100 miejsc dziennie. Jednak rynek hotelarski nie jest jeszcze gotowy, aby codziennie, także w sezonie, trzymać w gotowości aż tyle pokoi. Zwłaszcza że NFZ zapłaci za nocleg, a nie za gotowość - podkreśla.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum