Hołownia: stanowczo protestujemy przeciwko centralizacji szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 17:30

Większa regionalizacja systemu ochrony zdrowia i przekazanie większych kompetencji samorządom - na tym, zdaniem przedstawicieli Polski 2050 Szymona Hołowni, powinna opierać się restrukturyzacja podmiotów leczniczych. Hołownia skrytykował w czwartek (14 stycznia) plany MZ dotyczące centralizacji szpitali.

Hołownia: stanowczo protestujemy przeciwko centralizacji szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził w ubiegłym tygodniu, że prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. - Tak, rzeczywiście pracujemy nad taką koncepcją. Ta koncepcja oznaczałaby przejęcie własności nad szpitalami przez m.in. Skarb Państwa, chociaż jest kilka opcji, które są również analizowane, ale to jest pomysł najpoważniejszy - powiedział Niedzielski w TVN 24.

Dopytywany, czy chodzi o odebranie nadzoru nad szpitalami i czy nad wszystkimi, czy tylko niektórymi odparł, że "jeżeli mówimy o szpitalach powiatowych, to rzeczywiście te szpitale powiatowe rozważane są jako te, które w pierwszej kolejności powinny być poddane właśnie takim zmianom, jeśli chodzi o zasady czy zakres właścicielstwa".

- Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu rozwiązaniu - oświadczył Hołownia na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. - Minister Niedzielski twierdzi, że rozproszone zarządzanie powoduje bałagan organizacyjny. To rząd ponosi odpowiedzialność za bałagan w zarządzaniu zagrożeniem pandemicznym. Zarządzacie systemem poprzez swoje kolejne, często niekonstytucyjne, akty - dodał pod adresem rządzących.

Według Polski 2050, prace nad reformą toczą się w sposób nietransparentny, bo opinia publiczna i zainteresowane środowiska nie uczestniczą w nich i nie mają w nie wglądu. Ponadto, zdaniem Ruchu, reforma wprowadzana jest bez przeprowadzania analizy skutków poprzedniej zmiany.

Wiceprezes Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że działania resortu zdrowia są przejawem "niesamowitej buty". - Im naprawdę wydaje się, że wszystkim są w stanie zarządzać centralnie z Warszawy, jak w PRL. Jeśli plany Niedzielskiego wejdą w życie, to odwrócimy kolejną reformę decentralizacyjną w Polsce, zamiast ją poprawiać - powiedział. Jak dodał, plan reformy opracowywany jest w najgorszym możliwym momencie, gdy system ochrony zdrowia "ledwie dyszy" w środku pandemii.

Posłanka Hanna Gill-Piątek poinformował z kolei, że złożyła w resorcie zdrowia interpelację w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2019 r., który potwierdził, że samorządy terytorialne nie muszą spłacać zadłużenia szpitali i należy przestać obciążać samorządy spłatą długów szpitali spowodowaną złym zarządzaniem całym systemem przez ministerstwo i NFZ.

- W interpelacji zapytałam, dlaczego dotąd przez ponad rok nie wykonano wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019. Dlaczego nie podjęto żadnych działań, aby zapewnić samorządom realne środki do zarządzania szpitalami i wciąż wpędza się je w długi - powiedziała Gill-Piątek.

Eksperci związanego z Polską 2050 instytutu Strategie 2050 przywołali opublikowane 23 grudnia 2020 r. zarządzenie ministra zdrowia w sprawie utworzenia zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.

Zespół ma opracować założenia rozwiązań dotyczących m.in. restrukturyzacji publicznych szpitali w obszarach obejmujących przekształcenia właścicielskie; konsolidację sektora szpitalnictwa, przeprofilowanie szpitali oraz zmianę struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale; zwiększenie efektywności i jakości procesów zarządczych i nadzorczych.

Projekt rozwiązań dotyczących restrukturyzacji szpitali zespół ma przedstawić ministrowi do końca lutego, a projekt ustawy w tej sprawie do 31 maja. Przedstawiciele Polski 2050 zwrócili też uwagę, że w składzie zespołu nie ma przedstawicieli samorządu terytorialnego, który sprawują nadzór właścicielski nad większością szpitali.

W ocenie Polski 2050, plany ministra zdrowia stoją w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami subsydiarności i decentralizacji władzy publicznej. Zdaniem członków instytutu Strategie 2050, należy myśleć o zwiększeniu roli samorządów wojewódzkich, które powinny przejąć rolę gospodarzy regionalnych systemów zdrowotnych.

Monika Zdziera

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze