Haiti: darmowe leki tylko w szpitalach publicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 13:48

Światowa Organizacja Zdrowia zakazała przekazywania darmowych leków do prywatnych klinik i organizacji pozarządowych na Haiti.

Jako powód WHO podała fakt, że mimo darmowego przekazania leków, część pacjentów i tak musiała za nie płacić. Zarządzenie WHO nie oznacza, że bezpłatne medykamenty w ogóle przestaną płynąć na Haiti.

– Tylko szpitale publiczne będą dostawać darmowe lekarstwa. Wszyscy inni będą musieli płacić za leki – oznajmiła rzeczniczka WHO Marie-Agnes Heine.

Dodatkowo opóźnia się ewakuacja z Haiti dzieci rannych w wyniku trzęsienia ziemi. Dziennik „New York Times” zauważa, że ewakuacja haitańskich dzieci do USA została prawie wstrzymana, ponieważ lekarze, pracownicy organizacji humanitarnych i przedstawiciele rządu boją się ją kontynuować bez załatwienia niezbędnych formalności, co długo trwa.

Dwa tygodnie temu 10 misjonarzy z amerykańskiego Kościoła baptystycznego zostało aresztowanych, kiedy przewozili dzieci z Haiti do Dominikany z zamiarem, jak mówili, oddania ich do sierocińca. Oskarżono ich o porwanie dzieci, gdyż nie mieli dokumentów poświadczających, że dzieci są sierotami. Później okazało się, że niektóre z nich miały rodziców.

Przed aresztowaniem misjonarzy największy szpital pediatryczny na Haiti wysyłał codziennie samolotami średnio 15 dzieci rannych w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi 12 stycznia. Obecnie ewakuuje się zaledwie troje.  Jak powiedziała kierowniczka szpitala polowego na Haiti, co najmniej 10 dzieci zmarło lub ich stan się pogorszył, kiedy daremnie czekały na ewakuację do USA.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum