Haber: nikt nie został bez opieki pielęgniarskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 11:30

Wiceminister zdrowia Marek Haber zapewniał o tym, odpowiadając w Sejmie na poselskie pytania.

Haber odpowiadał w Sejmie na pytania posłów Lewicy: Stanisława Steca, Elżbiety Streker-Dembińskiej, Tadeusza Tomaszewskiego, Krystyny Łybackiej i Sławomira Kopycińskiego w sprawie kontraktowania świadczeń pielęgniarskich w domach pomocy społecznej i grupowych praktyk pielęgniarskich.

Wiceminister podkreślił, iż w tym roku doszło do zmiany zasad kontraktowania tych świadczeń, natomiast w żadnym wypadku nie doszło do sytuacji, w której pacjenci zostaliby bez opieki.

– W ubiegłych latach wszyscy pacjenci byli objęci opieką pielęgniarską w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W 2007 roku pojawiły się tzw. pielęgniarki zadaniowe, które zajmowały się również pacjentów wymagających opieki w domu. W 2009 roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podjął decyzję, że ten sposób kontraktowania świadczeń należy zmienić, wprowadzić bardziej dopasowane do potrzeb pacjenta usługi, skierowane do osób najbardziej potrzebujących opieki w domu. W grudniu Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie dotyczące opieki długoterminowej – wyjaśniał Haber.

Opieką długoterminową zostali pacjenci najciężej chorzy i najbardziej niesamodzielni – według skali Barthel (skali określającej samodzielność pacjenta) mieszczący się w przedziale od 0 do 40 punktów.

– Pacjenci w domu zostali objęci opieką długoterminową w wyniku postępowań konkursowych, które były przeprowadzone w styczniu i lutym. Z naszych informacji wynika, że we wszystkich – z wyjątkiem czterech oddziałów – konkursy zostały zakończone, większość złożonych ofert została przyjęta, liczbę osób objętych opieką będziemy znali w ciągu najbliższych tygodni – mówił Haber.

Podkreślił, że jeżeli pacjenci do tej pory byli objęci opieką i mieścili się w skali Barthel od 0 do 40, to tą opieką mają prawo i powinni być objęci w dalszym ciągu:

– Pacjenci, którzy w tym momencie nie zostali tą opieką objęci, bo ich samodzielność jest większa, a więc mieszczą się w przedziale 40-60 punktów w skali Barthel, nigdy nie byli pozbawieni opieki i również teraz nie będą. Cały czas nad tymi pacjentami sprawuje opiekę pielęgniarka POZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum