HCC Online: zobacz retransmisję debaty o finansowaniu prywatnej ochrony zdrowia

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2020 16:11

Za nami kolejna odsłona V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online. W czwartek (21 maja) odbył się zdalny pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?". Zapraszamy na retransmisję tego wydarzenia!

HCC Online: zobacz retransmisję debaty o finansowaniu prywatnej ochrony zdrowia
Podczas debaty HCC Online: "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?" FOT. PTWP

Przypomnijmy że, podczas tej debaty w konwencji „jeden na jednego” swoje poglądy wymienili: dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych i dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali. członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali.

Jeśli zgodzimy się, że warto i trzeba finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne, to nasuwa się kolejne pytanie: wszystkie czy wybrane? Jakie kryteria brać pod uwagę przy kwalifikowaniu do finansowania z publicznych pieniędzy? To oczywiste, że wszyscy chcieliby realizować dobrze opłacane świadczenia, ale jak sprawiedliwie dzielić procedury, czyli pieniądze? Czy dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne powinny być ważnym źródłem finansowania prywatnego sektora zdrowia?

Mariusz Wójtowicz zauważył, że do dzisiaj rządzący nie podjęli ostatecznej decyzji w jakie formie będzie funkcjonował nasz system ochrony zdrowia. - Nie wiemy dotąd czy szpitale prywatne mają działać na zasadzie konkurencyjności - występowania o kontrakty w formie konkursów i rywalizacji z podmiotami publicznymi, czy mają jedynie funkcjonować w oparciu o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - zaznaczył.

Jak podkreślał, precyzyjne zdefiniowanie systemu, z określeniem ról jakie mają w systemie pełnić placówki publiczne i prywatne, jest konieczne i oczekiwane przez oba sektory ochrony zdrowia.

Zdaniem Andrzeja Mądrali środki w ochronie zdrowia powinny trafiać tam, gdzie pacjenci chcą się leczyć, bez względu na to czy jest to szpital publiczny, czy prywatny.

Prezentował pogląd, że na systemową promocję powinny zasługiwać podmioty, które są efektywne, skuteczne, a nie klasyfikowane według kryterium: prywatne albo państwowe. - Zatem pieniądze niech idą za pacjentem, który sam wybiera szpital - komentował zapytanie o to, jak środki w systemie ochrony zdrowia powinny być dystrybuowane.

Jeśli chcesz poznać szersze odpowiedzi uczestników pojedynku na pytania, zobacz retransmisję debaty.

 

A już w poniedziałek, 25 maja (godz. 16.00-17.30) zapraszamy na kolejną zdalną sesję w ramach online pt. „Finansowanie ochrony zdrowia - nowe spojrzenie w dobie pandemii”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum