Gwiazdowski: nadwyżka w NFZ nie rozwiąże problemów służby zdrowia

Autor: Super Express/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 14:08

NFZ poinformował, że do jego budżetu wpłynęło o 590 mln zł więcej, niż przewidywano. - Państwowa służba zdrowia stoi na głowie i żadne nadwyżki, nawet 10 mld, nie rozwiążą tego problemu - komentuje Robert Gwiazdowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Według ocen ekspertów do końca roku nadwyżka może wzrosnąć do 2 mld złotych. Czy to początek końca problemów w polskiej służbie zdrowia?

– Nie. Cała struktura jej finansowania wymaga fundamentalnej przebudowy. NFZ założył, że w 2010 roku będzie rosło bezrobocie, a płace nie wzrosną. Tymczasem jest na odwrót. Dlatego więcej osób płaci teraz większą składkę zdrowotną, niż przewidywano – odpowiada Robert Gwiazdowski.

Ekspert dodaje, że nie można wyprowadzać prostego wnosku, że skoro dotąd nadwyżki jest prawie 600 mln złotych, to za pół roku będzie jej 2 mld.

– Zależy to przede wszystkim od tego, co się dzieje na rynkach finansowych. Na pewno jednak 2 mld złotych w budżecie NFZ, to dobra wiadomość dla służby zdrowia. Pytanie tylko, jak te środki zostaną wykorzystane. Dziś służba zdrowia wygląda jak poharatana balia. Ile byśmy tam nie wlali pieniędzy, wyciekają jak woda – dodaje ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum