Gubin: zarząd powiatu przeciwny przenosinom szpitala do Krosna Odrzańskiego

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 14:20

Szpital Powiatowy w Krośnie Odrzańskim z filią w Gubinie przeszedł pod zarząd spółki Nowy Szpital dwa lata temu. Według nowej koncepcji restrukturyzacji szpitala, 4 oddziały z Gubina mają zostać przeniesione do Krosna Odrzańskiego, mimo wcześniejszych obietnic, że szpital będzie funkcjonował w obu miastach.

Gubin: zarząd powiatu przeciwny przenosinom szpitala do Krosna Odrzańskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Obecnie w Gubinie funkcjonują oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, pediatrii oraz ginekologiczno-położniczy.

Wydawało się, że przekazanie zarządzania szpitalami zewnętrznemu operatorowi to najrozsądniejsze rozwiązanie dla zadłużonej placówki. Powiat wziął na siebie długi szpitala.

Dwa lata temu Andrzej Sękowski, dyrektor Grupy Nowy Szpital zapowiadał: - Wszystkie działania w szpitalu będą zakładały poszanowanie obu miast i pogodzenie ich interesów. Dzięki temu, że zarządcą będzie jedna firma, wyeliminuje to rywalizację pomiędzy załogami z Krosna i Gubina. Rozwój Gubina i planowane tutaj inwestycje wiążą się z koniecznością istnienia w mieście oddziału chirurgicznego, który będzie dostępny przez całą dobę. Oczywiście zakładamy rozwój placówki, którą będziemy zarządzać.

Obecnie, zaledwie po dwóch latach, koncepcja jest zupełnie inna. Są plany restrukturyzacji szpitala i przeniesienia oddziałów szpitalnych z Gubina do Krosna Odrzańskiego. Wytłumaczeniem zmian jest niższy o 3 mln zł kontrakt szpitala z NFZ.

- Właściciel szpitala i jego dyrektor poprosili nas o opinię w sprawie restrukturyzacji. Jako zarząd wydaliśmy opinię negatywną, ponieważ plan restrukturyzacji sprowadza się do przeniesienia wszystkich oddziałów szpitalnych do powiatu krośnieńskiego, a dwa lata temu, kiedy przekształcaliśmy szpital naszym podstawowym warunkiem było to, aby realizacja zadań zdrowotnych - szpitalnych odbywała się w dwóch lokalizacjach - w Krośnie i Gubinie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Hoffman, starosta powiatu krośnieńskiego.

Jak odkreśla starosta, wszystkie materiały w tej sprawie zostały przekazane radzie powiatu z prośbą, aby poszczególne komisje wypowiedziały się w tej sprawie. Także zwrócono się do samorządów lokalnych siedmiu miast i gmin wchodzących w skład powiatu krośnieńskiego aby wydały swoje opinie w tej sprawie.

- By otrzymać jednoznaczne odpowiedzi trzeba poczekać 2-3 tygodnie, aby wszystkie te dokumenty do nas spłynęły - dodaje Hoffman.

Umowa z Nowym Szpitalem jest tak skonstruowana, że w załączniku do niej określony jest minimalny zakres świadczonych usług medycznych z podziałem na dwa miasta - Krosno i Gubin.

- Gdyby doszło do jakichkolwiek zmian w strukturze szpitala musielibyśmy aneksować tę umowę poprzez zmianę załącznika - mówi Jacek Hoffman.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum