Grzegorz Luboiński o zarobkach lekarzy

Autor: newsweek.pl/ Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2014 19:39

Pieniądze doprowadziły do tego, że lekarze zaczęli mieć wilczy apetyt na zarobki - uważa onkolog dr Grzegorz Luboiński z warszawskiego Centrum Onkologii, współzałożyciel grupy ds. rozwiązywania problemów etycznych w środowisku lekarskim przy Fundacji Batorego. Skutkiem są błędy lekarskie.

Grzegorz Luboiński o zarobkach lekarzy

Doktorowi Luboińskiemu - jak wynika z tekstu zamieszczonego w Newsweeku - nie chodzi jednak o wysokość zarobków sięgających dziesiątków tysięcy złotych, ale o konsekwencje pogoni za pieniądzem.

Lekarze uzyskują wysokie zarobki pracując ponad siły. Praca w kilku miejscach odbija się na jakości opieki nad pacjentami.

- Nie bez powodu Unia wymyśliła, że po dyżurze lekarz musi mieć jedenaście godzin wolnego. Wiem, że są koledzy, którzy zaraz po skończeniu nocnego dyżuru jadą do prywatnego szpitala i tam operują. Jak człowiek prowadzi samochód dziesięć godzin, to mu przed oczami mroczki zaczynają latać. Lekarz nie jest bardziej odporny na zmęczenie i stres niż kierowca, cudów nie ma - stwierdza na łamach tygodnika dr Grzegorz Luboiński.

Newsweek podaje przykłady procesów sądowych wytoczonych lekarzom przez pacjentów po błędach medycznych, do których dochodziło na skutek przemęczenia.

Czasem dochodzi do takich sytuacji, jak ta w zeszłym roku, kiedy anestezjolog umarł z przemęczenia. Pracował siedem dni bez przerwy, bo brał dodatkowe prace i zlecenia - przypomina rozmówca Newsweeka.

Więcej: http://polska.newsweek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum