Grypa: ZUS i pracodawcy liczą koszty

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 06:40

Większość chorych przebywa na zwolnieniu lekarskim. To zaś kosztuje i pracodawców, i ZUS.

W przypadku grypy lub przeziębienia zwolnienie lekarskie wydawane jest najczęściej na okres ok. 5 dni. Jeśli choroba ma cięższą postać, okres absencji w pracy może się przedłużyć do dwóch lub więcej tygodni.

Jak podaje TVN24, jeśli na zwolnienie idzie pracownik, który zarabia średnią krajową, czyli ponad 3 tys. zł, to ZUS lub pracodawca wypłaci mu 80 proc. pensji, czyli – w tym przypadku – ponad 2,5 tysiąca złotych.

Zanim jednak zacznie płacić ZUS, pierwsze 33 dni chorobowego finansuje pracodawca. W sumie zarówno pracodawcy, jak i ZUS, wydają na ten cel ponad 10 mld zł rocznie. Wzrost zachorowań póki co nie wpłynął na kondycję finansową ZUS-u. Jak zapewnia rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski, nie ma niebezpieczeństwa, żeby w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zabrakło pieniędzy na wypłatę zasiłków chorobowych.

Z powodu zwiększonej zachorowalności na grypę wydatki pracodawców i ZUS-u na zasiłki dla chorych pracowników mogą wzrosnąć o prawie 300 mln zł – informuje TVN24. By sprostać tym wydatkom ZUS będzie musiał pożyczyć 5,5 miliarda złotych.

Resort pracy przygotował projekt zmian w ustawie, które mają pozwolić ZUS-owi na pożyczanie pieniędzy z budżetu państwa i Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum