Gryglewicz: do likwidacji kolejek do specjalistów potrzeba ok. 4 mld zł

Autor: newsweek.pl/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2016 15:29

Jeśli plan Radziwiłła przewidzi zwiększenie budżetu na leczenie obywateli, reforma służby zdrowia będzie miała sens - mówi w Newsweeku Jerzy Gryglewicz, ekspert w zakresie służby zdrowia.

Gryglewicz: do likwidacji kolejek do specjalistów potrzeba ok. 4 mld zł
Do likwidacji kolejek do specjalistów potrzeba ok. 4 mld zł - twierdzi Jerzy Gryglewicz. Fot. PTWP

Wprowadzając reformę służby zdrowia, rząd mógłby zwiększyć budżet do zakładanych 6. proc. PKB - dzisiaj to tylko 4,5 proc, najmniej w całej Unii Europejskiej - zauważa ekspert i dodaje, że średnia unijna wynosi 9 proc.

W jego ocenie, do likwidacji kolejek do specjalistów potrzeba ok. 4 mld zł. Służbie zdrowia nie potrzeba zmiany formalnej, potrzebne są po prostu pieniądze - twierdzi Jerzy Gryglewicz i odwołuje się do przykładu Wielkiej Brytanii, w której dwukrotnie podniesiono poziom finasowania poradni specjalistycznych i kolejek w przychodniach już nie ma.

Służbie zdrowia potrzebne są po prostu pieniądze. Także na zapłacenie tym, którzy usługi świadczą, głównie lekarzom - dodaje.

W tym kontekście zauważa, że nie potrzeba nam zmiany formalnej, czy za organizację świadczeń będzie odpowiadał NFZ czy inny podmiot, tylko zwiększenia finansowania świadczeń.

Czytaj: www.polska.newsweek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum