Grupowe zakupy i wspólne inwestowanie: spółka ma zarządzać, a szpital leczyć

Autor: KL, IB, WOK/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2011 06:18

Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował o powołaniu spółki, która ma pomóc szpitalom w hurtowych zakupach - m.in. leków i sprzętu medycznego - negocjując z dostawcami możliwie korzystne ceny. Podobna spółka celowa, zajmująca się głównie realizacją inwestycji w marszałkowskich placówkach, działa już w woj. kujawsko-pomorskim.

Grupowe zakupy i wspólne inwestowanie: spółka ma zarządzać, a szpital leczyć
Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, w zakresie działalności powoływanej spółki o nazwie Szpitale Wielkopolski, znajdą się trzy grupy zadań:
• pełnienie roli inwestora lub inwestora zastępczego dla zakładów opieki zdrowotnej;
• reprezentowanie „marszałkowskich” ZOZ-ów w negocjacjach zakupowych i innych postępowaniach o charakterze gospodarczym;
• przygotowanie oraz realizacja budowy nowego Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu.

Spodziewane korzyści
dla szpitali to sprawniej, konsekwentniej i taniej prowadzone duże inwestycje, angażujące środki finansowe przekazywane dotychczas szpitalom w formie dotacji celowych – zaznacza wicemarszałek Leszek Wojtasiak. – Środki te sięgają rocznie wielu dziesiątek milionów złotych, a niestety, nie wszystkie szpitale dobrze sobie radzą z takimi inwestycjami.

Samorząd szacuje, że w ciągu 1-2 lat, aktywność spółki przynieść ma znaczne oszczędności w kosztach funkcjonowania 25 wojewódzkich szpitali i przychodni. To przełoży się na poprawę ich wyników finansowych bez pogarszania jakości świadczeń zdrowotnych i komfortu chorego. Rocznie lecznice będą mogły zaoszczędzić do 15 proc. pieniędzy wydawanych m.in. na leki.

– Mówiąc wprost: duży może więcej, stąd pomysł tworzenia grup zakupowych – dodaje nasz rozmówca.

Łączny budżet jednostek, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa wielkopolskiego, wynosi ponad 1 mld zł. Kwoty zakupowe pochłaniają go w znaczącej części, szczególnie w przypadku onkologii, gdzie przekraczają 50% budżetu. Marszałkowskie ZOZ-y wydają rocznie na zakup leków, sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, a także energii elektrycznej i cieplnej około 500 mln zł.

– Liczymy na duże zdolności negocjacyjne spółki, na pewno większe, niż pojedynczego szpitala. Jeśli uda się obniżyć koszty poprzez konsolidację nawet o około 5%, uzyskamy oszczędności rzędu 29 mln zł. To duże pieniądze, które zostaną przecież „w kieszeni” naszych lecznic –  stwierdza marszałek Wojtasiak.

I dodaje: – Chcemy pożegnać się z tradycyjnym postrzeganiem szpitala, jako budynku z wyposażeniem i pracownikami. Oddzielamy nieruchomość od szpitala działającego w jej wnętrzu i leczącego pacjentów. Spółka będzie budować, rozliczać amortyzację i zarządzać, co – jak sądzimy – zracjonalizuje nam koszty inwestycyjne.

Nie pierwszy taki pomysł
Przypomnimy, że nie jest to pierwsza inicjatywa mająca poprawić efektywne inwestowanie w wielkopolskich placówkach medycznych.

Podczas niedawnej konferencji Rynku Zdrowia w Poznaniu, zapytaliśmy Janusza Atłachowicza, prezesa Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o.: o efekty działania Wielkopolskiego Porozumienia Powiatów i Szpitali Przekształconych w Spółki – powołanego w kwietniu 2009 r. przez powiaty: poznański, rawicki, pleszewski i wrzesiński – m.in. w celu wspólnego przeprowadzania przetargów na zakupy dla lecznic.

– Nasze cztery szpitale przystąpiły do zorganizowania grupy dla wspólnych zakupów leków. Długo trwał okres przygotowawczy, w którym musieliśmy uzgodnić wspólne pakiety zapotrzebowania i zgrać receptariusze. To był najtrudniejszy etap – odpowiedział prezes szpitala w Rawiczu.

Przyznał, że efekt okazał się bardzo dobry: – Ceny pakietów wyraźnie spadły w stosunku do poprzedniego roku i każda z naszych placówek zyskała po ok. 200-300 tys. zł. Będziemy starali się z podobnego rozwiązania korzystać także przy innych zakupach, np. sprzętu jednorazowego użytku – zapowiada prezes Atłachowicz.

Kujawsko-Pomorskie: bank zaufał samorządowi
Głównym zadaniem spółki samorządowej Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne jest modernizacja dziewięciu szpitali w regionie. Powołanie spółki pomogło w pozyskaniu kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Właśnie z tych środków będą realizowane inwestycje przewidziane w ramach całego projektu.

– Pokazaliśmy bankowi kompleksowy plan, którego celem było dostosowanie naszych szpitali do międzynarodowych standardów. Nie skupialiśmy się na poszczególnych placówkach, ochronę zdrowia w województwie potraktowaliśmy jako jeden produkt. I to zyskało akceptację ze strony EBI – zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jednym z elementów kujawsko-pomorskiego pakietu inwestycyjnego w ochronie zdrowia jest kompleksowa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą. Koszt przedsięwzięcia wynosi 26 mln zł.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum