Grupa zakupowa dolnośląskich szpitali - jak sobie radzi?

Autor: PW • Źródło: UM WD17 maja 2021 07:50

W ciągu 6 miesięcy od utworzenia grupa zakupowa szpitali dolnośląskich zaoszczędziła w sumie 1,5 mln zł.

Grupa zakupowa dolnośląskich szpitali - jak sobie radzi?
Grupa zakupowa liczy już ponad 50 podmiotów z całego Dolnego Śląska - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Fot. archiwum
  • Jednostki lecznicze wchodzące w skład grupy zrealizowały już wspólnie cztery postępowania zakupowe o łącznej wartości 4,5 mln zł brutto
  • Grupa zakupowa jest otwarta dla różnych podmiotów, bez względu na to, kto jest ich właścicielem
  • Kontynuacja projektu jest związana z rozszerzeniem zakresu produktów i usług, a co za tym idzie rozszerzeniem trybów udzielania zamówień o przepisy przewidziane w Prawie Zamówień Publicznych

Samorząd województwa dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED S.A. uruchomił projekt pn. Grupa Zakupowa dla Podmiotów Leczniczych Dolnego Śląska. 

Jednostki lecznicze wchodzące w skład grupy zrealizowały już wspólnie cztery postępowania zakupowe o łącznej wartości 4,5 mln zł brutto. Pierwsze zakupy dotyczyły głównie środków ochrony osobistej takich jak: półmaski ochronne FFP2 i FFP3, maseczki chirurgiczne, kombinezony ochronne, ochraniacze na obuwie i rękawice ochronne, związane z zabezpieczeniem personelu medycznego przed SARS-CoV-2.

Wspólne zakupy - to się już opłaciło

Dzięki konsolidacji zamówień udało się osiągnąć oszczędności w wysokości 1,5 mln zł brutto, wydłużone terminy płatności oraz bezpłatne dostawy. Skalę oszczędności tym bardziej warto dostrzec, że zakupy dotyczyły tzw. asortymentu niskokwotowego.

- Jestem przekonany, że warto ten projekt kontynuować i udoskonalać, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć zakres produktów i usług nabywanych w ramach zakupów wspólnych. Obecnie w skład grupy zakupowej wchodzi już ponad 50 podmiotów z całego Dolnego Śląska, ale w dalszym ciągu zapraszamy do współpracy nowych partnerów - powiedział Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Dodał: - Na system ochrony zdrowia patrzymy kompleksowo, dlatego nasza grupa zakupowa jest otwarta na różne podmioty, bez względu na to, kto jest ich właścicielem. Do współpracy zapraszamy nie tylko szpitale marszałkowskie, ale również szpitale gminne i powiatowe, domy pomocy społecznej oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze.

Będzie rozszerzenie zakresu produktów i usług

Kontynuacja projektu jest związana z rozszerzeniem zakresu produktów i usług, które mogą być nabywane wspólnie przez jednostki lecznicze, a co za tym idzie rozszerzeniem trybów udzielania zamówień o przepisy przewidziane w Prawie Zamówień Publicznych.

Rozszerzony zakres współpracy będzie otwarty nie tylko dla zamawiających publicznych, ale także dla jednostek niepublicznych tj. niezobowiązanych do stosowania ustawy. Do tej pory zamówienia na środki ochrony indywidualnej były realizowane na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu skutkom COVID-19.

- Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi jednostkami działającymi na rzecz ochrony zdrowia. Wśród członków grupy zakupowej znajdziemy już między innymi 15 szpitali wojewódzkich, 7 szpitali powiatowych, duże pogotowia ratunkowe z Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry i Wałbrzycha, a także sanatoria i uzdrowiska - mówi Piotr Wiczkowski prezes DCM Dolmed SA.

Co jeszcze można wspólnie kupić

Dodaje: - W ostatnich miesiącach ofertę realizacji wspólnych zamówień skierowaliśmy także do gminnych szpitali, domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych. Dzięki temu grupa zakupowa stale uzyskuje nowych zwolenników -

Oprócz dotychczas nabywanych wspólnie środków ochrony osobistej, w ramach grupy zakupowej będzie można przystąpić do zakupów wspólnych na środki do dezynfekcji, bieliznę jednorazową, materiały opatrunkowe, sprzęt jednorazowy ogólnego zastosowania oraz inne, których lista jest na bieżąco rozszerzana zgodnie z potrzebami członków grupy. Asortyment może być rozszerzany na wniosek uczestników projektu. Pierwsze postępowania na rozszerzony zakres asortymentu ruszają już od czerwca 2021r.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum