Grupa Nowy Szpital rezygnuje z giełdy

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 10:14

Grupa Nowy Szpital Holding S.A. (GNS) nie zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła na wniosek spółki procedowanie prospektu. GNS nie wyklucza, że do giełdowych planów powróci, ale na razie ma inne priorytety i inne możliwości pozyskania kapitału.

Grupa Nowy Szpital rezygnuje z giełdy
W ocenie GNS obecnie korzystniejsze niż oferta publiczna są inne źródła finansowania Fot. Archiwum

24 grudnia 2018 r. GNS złożyła prospekt emisyjny. Wcześniej jej przedstawiciele kilkakrotnie zapowiadali możliwość debiutu, m.in. w 2015 i 2017 r. Formalny prospekt był jednak sporym krokiem naprzód. Teraz jednak wycofano się z tej decyzji.

Jak wyjaśnia w Pulsie Biznesu Andrzej Stelmach, członek zarządu i dyrektor finansowy GNS, obecnie korzystniejsze niż oferta publiczna są inne źródła finansowania. Precyzuje, że z jednej strony od pewnego czasu branża ochrony zdrowia jest coraz lepiej postrzegana przez instytucje kredytujące, z drugiej obecna koniunktura nie sprzyja przeprowadzaniu pierwszej oferty publicznej.

Stelmach w przyszłości nie wyklucza jednak pozyskania kapitału z giełdy.

GNS jest kontrolowana przez Marcina Szulwińskiego, będącego jej prezesem. Ma on 75 proc. akcji, reszta należy do Adama Roślewskiego. Ponad 90 proc. przychodów pochodzi od NFZ. Tylko w pierwszym półroczu 2018 r. zarządzane przez Grupę szpitale powiatowe zrealizowały świadczenia medyczne o wartości 138 mln zł. W skład GNS wchodzi 10 lecznic w trzech województwach.

Więcej: pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum