Grudziądz: załoga szpitala boi się planu naprawczego

Autor: KL, Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2019 14:49

Marek Nowak, były dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie) i część personelu lecznicy z niepokojem przyjmują założenia planu naprawczego placówki. Razem apelują do wojewody, by "obronił szpital przed nieudacznikami".

Grudziądz: załoga szpitala boi się planu naprawczego
Na zdj. były dyrektor szpitala w Grudziądzu Marek Nowak, Fot. PTWP/Arkadiusz Ławrywianiec

W środę (19 czerwca) lokalny samorząd ma zdecydować o przekształceniu szpitala w spółkę kapitałową zdecydują także o przyjęciu planu naprawczego, który zakłada m.in. rekomendację likwidacji niektórych oddziałów, a w większości redukcję łóżek. Nieliczne tylko mają być powiększane.

Personel szpitala drży o swoje miejsca pracy w świetle zmian jakie mogą nastąpić w strukturze szpitala. Były dyrektor lecznicy uważa, że po tych zmianach część załogi straci pracę, a pacjenci stracą dostęp do części świadczeń. 

Jak już pisaliśmy (28 maja) prezydent Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy lecznicy. Pakiet zakłada dynamiczny proces przekształceń, który według założeń ma zakończyć się do końca roku.

Prezydent przypomniał, że nie ma drugiego miasta w Polsce, który miałoby szpital z takim zadłużeniem. - Sytuacja Grudziądza jest niestandardowa, dlatego proponowane przez nas rozwiązania są niestandardowe, a nasz program ma pionierski charakter. Będziemy liderem jeśli chodzi o przekształcenia w sektorze komunalnym - zaznaczał.

Jednym z kluczowych punktów pakietu jest utworzenie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego na bazie kapitału spółek komunalnych. Właścicielem Holdingu w stu procentach ma pozostać Miasto Grudziądz. Wpływy, które miasto uzyska z planowanych transakcji pozwolą oddłużyć szpital o 300 mln zł.

Jak informowano na spotkaniu, zobowiązania finansowe szpitala (na listopad 2018 r.) wyniosły 580 mln zł. 451 mln zł to dług szpitala wobec wierzycieli finansowych i handlowych, zaś 129 mln zł, to zadłużenie Grudziądzkich Inwestycji Medycznych z tytułu operacji majątkowo-finansowej.

Regionalny Szpital Specjalistyczny zostanie przekształcony w spółkę kapitałową. Dzięki temu powstaną nowe możliwości finansowania, np. przez władze centralne lub inne samorządy, których mieszkańcy korzystają z opieki medycznej w grudziądzkim szpitalu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum