Grudziądz: wraca pytanie - do kogo należy szpital?

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2016 11:19

Długi szpitala w Grudziądzu oscylują wokół 500 mln zł. To więcej niż roczny budżet miasta. Włodarze Grudziądza, którzy musieliby wziąć odpowiedzialność za zadłużenie placówki, złożyli wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego, aby ten sprawdził, czy lecznica "jest ich", czy może wojewody?

Grudziądz: wraca pytanie - do kogo należy szpital?
Hybrydowa sala operacyjna; FOT. RSS w Grudziądzu

Grudziądzkie władze nadzorują Regionalny Szpital Specjalistyczny od kilkunastu lat. Dotychczas nie mieli wątpliwości, że to one odpowiadają za placówkę. Kiedy jednak szpital "dorobił się" gigantycznego zadłużenia, miasto zaczęło sugerować, że istnieje "spór kompetencyjny" pomiędzy nimi a wojewodą, gdyż to ten ostatni może odpowiadać prawnie za lecznicę. Łącznie z długami.

Wojewoda sprawę zgłosił do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która wszczęła śledztwo i włączyła w nie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W odwecie włodarze Grudziądza złożyli właśnie wniosek do NSA, który ma rozstrzygnąć, kto jest tzw. organem tworzącym szpital.

Prezydent Grudziądza, Robert Malinowski, podkreśla, że zarówno minister zdrowia, jak i Najwyższa Izba Kontroli wskazali, że pomiędzy wojewodą będącym reprezentantem administracji rządowej a prezydentem miasta - który jest organem administracji samorządowej - zaistniał spór kompetencyjny. Dlatego powinien go rozstrzygnąć sąd administracyjny, a to potrwa kilku miesięcy.

Więcej: wiadomosci.onet.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum