Grudziądz: władze szpitala naruszyły dyscyplinę finansów publicznych?

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 13:21

Wstępna wersja raportu w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu wykazuje szereg uchybień, których dopuścił się poprzedni zarząd i księgowość placówki.

Grudziądz: władze szpitala naruszyły dyscyplinę finansów publicznych?
W 2016 r. śledztwo w szpitalu rozpoczęła ABW Fot. Archiwum

Dokument ma zostać m.in. przekazany Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), która w 2016 r. na wniosek prokuratury rozpoczęła śledztwo w szpitalu. Powodem był gigantyczny dług placówki, w niektórych latach sięgający blisko 500 mln zł - informuje Puls Biznesu.

Zespół kontrolerów powołanych przez samorząd (początkowo na jego czele stał obecny dyrektor placówki, Piotr Drzymalski, który zastąpił Marka Nowaka po złożeniu przez niego rezygnacji w grudniu 2018 r.) wykazał, że w ostatnich latach władze szpitala poważnie naruszyły dyscyplinę finansów publicznych, nie regulując zobowiązań wymagalnych na czas i narażając placówkę na dodatkowe straty z powodu odsetek.

W III kw. 2018 r. kwota zobowiązań wymagalnych szpitala wzrosła do 67,5 mln zł, czyli o ok. 18 mln zł w stosunku do końca 2017 r. Ponadto w 2018 r. wydatki inwestycyjne szpitala, których limit określa plan finansowy na dany rok, były przekroczone o 2 mln zł. Wątpliwości kontrolerów wzbudził też poziom zarobków lekarzy. Średnie roczne wynagrodzenie lekarza w placówce to 382,7 tys. zł, czyli miesięcznie 31,1 tys. zł. Zespół kontrolny zarekomendował przeprowadzenie w placówce dodatkowych, niezależnych audytów.

Były dyrektor szpitala zapowiedział, że jeśli okaże się, iż padł ofiarą pomówień, skieruje sprawę do sądu.

Więcej: pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum