Grudziądz: radni przyjęli plan naprawczy dla zadłużonego szpitala

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2018 14:35

Po burzliwej długiej dyskusji nad planem naprawczym dla Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, większością 14 głosów radni tego miasta przyjęli ten dokument. Przeciwko było 8 rajców z PiS - podaje Gazeta Pomorska.

Grudziądz: radni przyjęli plan naprawczy dla zadłużonego szpitala
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Andrzej Wiśniewski z PiS podkreślał, że zaproponowany projekt restrukturyzacji długu lecznicy jest zbyt ryzykowny, aby dać mu „zielone światło” do realizacji. - Założenia tego programu oznaczają sprzedaż majątku szpitala do spółki prawa handlowego. Co na to wierzyciele placówki? Oni powinni o tym wiedzieć - twierdzi Andrzej Wiśniewski.

Zapisy planu naprawczego mówią m.in. o tym, że spółka Grudziądzkie Inwestycje Medyczne jest rekomendowana do przejęcia części nieruchomości (ich wartość to ponad 180 mln zł) i zobowiązań lecznicy. Plan przewiduje też zaciągnięcie kredytu restrukturyzacyjnego z banku państwowego. Ponadto szpital ma starać się odzyskać 21 mln zł z tytułu nadwykonań za bieżący rok, a miasto pokryć stratę szpitala za 2017 rok: 49 mln zł.

- GIM nie generuje dochodów, zatem trzeba będzie dokapitalizować tę spółkę. Prezydent mówi o kwocie 30 mln zł rocznie, ja sądzę że będzie więcej - dodaje Andrzej Wiśniewski. - Zgoda na ten program naprawczy oznacza duży krok w kierunku katastrofy i bankructwa miasta.

W imieniu klubu Sojusz Obywatelski Grudziądz, Róża Lewandowska oświadczyła, że przyjęcie projektu naprawczego dla szpitala jest kluczowym do poprawy jego funkcjonowania: - Sytuacja jest tragiczna, ale nie będziemy blokować tego programu - mówiła radna.

Do akceptacji programu naprawczego radnych przekonywał Maciej Glamowski, prezydent miasta: - Każda transakcja jest obarczona ryzykiem, ale przejęcie przez GIM nieruchomości i części zobowiązań szpitala oraz zaciągnięcie kredytu z instytucji państwowej jest dużo bezpieczniejsze niż kolejne pożyczki z parabanków - podkreślał.

Więcej: pomorska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum