Grudziądz potrzebuje 320 mln zł z budżetu państwa, bez tej kwoty nie uratuje szpitala

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 15:55

Miasto Grudziądz zmaga się z potężnym zadłużeniem Regionalnego Szpitala Specjalistycznego - łączna kwota zobowiązań wynosi ok. 580 mln zł. Miasto przygotowało plan naprawczy, jednak samo nie udźwignie tego procesu. Dlatego prezydent miasta, Maciej Glamowski, złożył wniosek o preferencyjną pożyczkę z budżetu państwa w kwocie do 320 mln zł.

Włodarze miasta wskazują, że nawet przy olbrzymiej determinacji nie udźwigną problemu związanego z restrukturyzacją lecznicy. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Miasto przygotowało plan naprawy sytuacji szpitala, którego częścią jest oddłużenie go kwotą około 300 mln zł, a następnie przekształcenie w spółkę kapitałową. W październiku Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała miasto do wdrożenia planu postępowania naprawczego. 24 października Rada Miejska przyjęła plan postępowania naprawczego i na tej podstawie złożyła wniosek o preferencyjną pożyczkę z budżetu państwa, która ma zostać przeznaczona na oddłużenie grudziądzkiego szpitala.

Przedstawiciele samorządu miejskiego liczyli na pozytywne rozpatrzenie ich prośby. Tymczasem w grudniu radni z Klubu PiS zasiadający w Radzie Miejskiej Grudziądza zaapelowali do premiera Mateusz Morawieckiego o jednoznaczne ustosunkowanie się do prośby władz Grudziądza, i jak się wyrazili wskazanie "gdzie jest granica tego szaleństwa", którym według nich jest marnotrawienie publicznych środków przez włodarzy Grudziądza. Jednoznacznie wskazując, że są przeciwni udzieleniu pomocy finansowej miastu.

W ich opinii wszelkim problemom miasta winna jest Platforma Obywatelska, która zarządzała Grudziądzem przez ostatnie 12 lat, doprowadzając go do bankructwa.

W piśmie czytamy "poziom długów miasta i zarządzanego przez miasto szpitala przekracza  850 mln. zł. Z tego ok. 80 mln zł to efekt ostatniego roku, już po wyborach samorządowych".

Podkreślili również, że zaplanowany na ten rok budżet miasta w wysokości 304 mln zł, w połowie składa się z deficytu, który ma zostać pokryty ze wspomnianej pożyczki ze skarbu państwa w wysokości 320 mln. zł. Tymczasem w projekcie Budżetu Państwa można zobaczyć, że na pomoc dla wszystkich samorządów zaplanowano łącznie 250 mln. zł.

Na pismo to zareagowali zarówno prezydent Grudziądza, jak i poseł Tomasz Szymański. Pierwszy z nich prezydent Glamowski zwrócił się do premiera Morawieckiego o pozytywne rozpatrzenie prośby i promesą na udzielenia wsparcia finansowego Grudziądzowi.

Z kolei poseł Szymański poprosił premiera Morawieckiego o zwiększenie w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 kwoty przeznaczonej na udzielanie pożyczek ze środków budżetu państwa jednostkom samorządu terytorialnego realizującym programy postępowania naprawczego lub ostrożnościowego oraz o podjęcie działań, w wyniku których gminie-miasto Grudziądz, realizującej program postępowania naprawczego, udzielona zostanie ze środków budżetu państwa pożyczka w wysokości 320 000 000,00 zł z przeznaczeniem na pokrycie planowanego w 2020 r. deficytu, wynikającego przede wszystkim z wysokości zobowiązań przejmowanych od samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu) w związku z jego przekształceniem w spółkę kapitałową.

Włodarze miasta liczą, że prośby te zostaną wzięte pod uwagę przez premiera Morawieckiego. Jak wskazują, włodarze miasta nawet przy olbrzymiej determinacji nie udźwigną problemu związanego z restrukturyzacją lecznicy. Szpital grudziądzki pomimo tego, że należy do 90 tysięcznego miasta Grudziądza obejmuje swym zasięgiem region zamieszkały przez około 460 tys. mieszkańców, na terenie kilku powiatów województwa kujawsko-pomorskiego oraz powiaty województw ościennych (województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego).

Szpital, będący jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych tego typu w Polsce, budowany był z pełną wiedzą, akceptacją, a nawet nakazem przedstawicieli organów państwa, tj. m.in. wojewody i ministra zdrowia oraz Najwyższej Izby Kontroli. Jego budowa w znacznym stopniu sfinansowana została przez samorząd Grudziądza (w tym ze środków pochodzących z pożyczek zaciągniętych przez Szpital).

W ciągu roku w placówce hospitalizowanych jest około 43 tys. pacjentów, udzielanych jest kilkaset tysięcy porad medycznych oraz wykonywanych ponad 2 min badań. Szpital posiada III stopień referencyjności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum