Grudziądz: na protest w obronie szpitala przyszły... dwie osoby

Autor: Gazeta Pomorska, naszemiasto.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 14:15

Dwie mieszkanki Grudziądza zaapelowały w weekend (8-9 lutego) za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby w poniedziałek pod ratuszem głośno wyrazić swoje niezadowolenie z decyzji podejmowanych w ostatnim czasie przez władze miasta i Regionalnego Szpitala Specjalistycznego. Frekwencja jednak nie dopisała.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kobiety - Krystyna Trejtowicz i Elżbieta Wilczewska - chciały zachęcić mieszkańców do wyrażenia niezadowolenia z powodu zmian kadrowych w spółkach, ratuszu i lecznicy. W przypadku szpitala chodziło m.in. o kardiochirurgię. Po zakończeniu współpracy z dotychczasowym ordynatorem oddziału, dr. Wojciechem Ogorzeją, są obawy, że kardiochirurgia zostanie zamknięta.

Finalnie na "spontaniczne" spotkanie mieszkańców pod ratusz przyszły ... dwie osoby w postaci wspomnianych sygnalistek.

Jedna z nich, Krystyna Trejtowicz, nie ukrywając rozczarowania, mówi w Gazecie Pomorskiej: "W internecie nas popierają, a jak przychodzi pokazać swoją twarz i głośno zaprotestować, to niestety...". Kobiety jednak nie zamierzają się poddać.

Jak informuje w serwisie naszemiasto.pl Izabela Hirsch - Lewandowska, rzeczniczka szpitala, trwają rozmowy dyrektora lecznicy z kardiochirurgami z oddziału, aby omówić dalszą współpracę. Dementuje też sygnały, jakoby rozwiązanie współpracy z dotychczasowym ordynatorem miało oznaczać likwidację oddziału.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, którego organem prowadzącym jest miasto, jest zadłużony na ok. 580 mln zł. Władze samorządu w ubiegłym roku podjęły decyzje zmierzające do przekształcenia go w spółkę kapitałową i oddłużenia kwotą 300 mln zł. Miasto wystąpiło o 320 mln zł preferencyjnej pożyczki z budżetu państwa na program postępowania naprawczego.

Samorząd ma czas do 31 marca br. Brak spłaty zobowiązań do tego czasu spowoduje przejście lecznicy, która obsługuje 450 tys. pacjentów, w stan upadłości.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum