Grudziądz: miasto ma niestandardowy plan dla zadłużonego szpitala

Autor: KL,UMG/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 11:40

580 mln zł - to dług z jakim zmaga się Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. Władze miasta chcą przekształcić lecznicę w spółkę i w ten sposób ratować ją od bankructwa.

Grudziądz: miasto ma niestandardowy plan dla zadłużonego szpitala
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy lecznicy. Fot. materiały prasowe

Podczas konferencji prasowej (28 maja) prezydent Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy lecznicy. - Patrząc w przyszłość i chcąc przede wszystkim zapewnić miastu możliwości rozwoju, a mieszkańcom poczucie komfortu, przygotowany został plan na najbliższe miesiące. Pakiet zakłada bardzo dynamiczny proces przekształceń, który według założeń ma zakończyć się do końca roku - mówił prezydent Maciej Glamowski. 

- Sytuacja Grudziądza jest trudna i niespotykana na skalę Polski. Nie ma drugiego miasta w Polsce, który miałoby szpital z takim zadłużeniem. Sytuacja Grudziądza jest niestandardowa, dlatego proponowane przez nas rozwiązania są niestandardowe, a nasz program ma pionierski charakter. Będziemy liderem jeśli chodzi o przekształcenia w sektorze komunalnym - zaznaczał. 

Jednym z kluczowych punktów pakietu jest utworzenie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego na bazie kapitału spółek komunalnych. Właścicielem Holdingu w stu procentach ma pozostać Miasto Grudziądz. Wpływy, które miasto uzyska z planowanych transakcji pozwolą oddłużyć szpital o 300 mln zł.

Jak informowano na spotkaniu, zobowiązania finansowe szpitala (na listopad 2018 r.) wyniosły 580 mln zł. 451 mln zł to dług szpitala wobec wierzycieli finansowych i handlowych, zaś 129 mln zł, to zadłużenie Grudziądzkich Inwestycji Medycznych z tytułu operacji majątkowo-finansowej.

Regionalny Szpital Specjalistyczny zostanie przekształcony w spółkę kapitałową. Dzięki temu powstaną nowe możliwości finansowania, np. przez władze centralne lub inne samorządy, których mieszkańcy korzystają z opieki medycznej w grudziądzkim szpitalu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum